přednáška

Akademik se nemá vyjadřovat k věcem, kterým nerozumí, říká kritik pozvání Petersona

přednáška
Akademik se nemá vyjadřovat k věcem, kterým nerozumí, říká kritik pozvání Petersona

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Profesor klinické psychologie na Torontské univerzitě Jordan Peterson ještě ani neodpověděl na pozvání Univerzity Palackého a už zvedá vlnu kritiky na samotné olomoucké univerzitě. Podle sociologa Martina Fafejta dezinterpretuje Peterson určité filozofické myšlenky a vyjadřuje se k věcem, kterým nerozumí. Zároveň si však nemyslí, že by univerzita měla přednášku zrušit. Univerzita Palackého pozvání odůvodnila tím, že se považuje za liberální univerzitu, která nesouhlasí s umlčováním nekonformních hlasů.

„Nejsem zdaleka jediný, kdo tvrdí, že se autoritativně vyjadřuje i k věcem, kterým nerozumí – v takovém případě nejde o názor nebo jinou interpretaci, ale skutečně o dezinterpretaci. Dává například do souvislosti francouzský postmodernismus s marxismem až totalitarismem, ale to je nesmysl, protože francouzský postmodernismus je extrémně relativistický. Jordanem často kritizovaný filozof Derrida svůj přístup nazývá ‚zodpovědnou anarchií‘ – na takovém základě nelze postavit žádný autoritativní systém a s marxismem to nemá pranic společného. Naopak myšlenky francouzských postmodernistů jsou často využívány ke kritice marxismu a totalitarismu,“ vysvětlil pro Echo24 svůj postoj Martin Fafejta.

Fafejta však přiznává, že to není téma politické korektnosti, které by mu u Petersona vadilo. „Pokud bude Peterson přednášet o věcech, kterým se skutečně odborně věnuje, pak je jeho případná přednáška zcela v pořádku. Pokud bude na půdě univerzity vedena debata o politické korektnosti, tak i to mi přijde naprosto v pořádku. Ale je nesmysl, aby kdokoli přednášel na akademické půdě o věcech, kterým se odborně či profesně nevěnuje – to platí pro kohokoliv,“ řekl Fafejta pro Echo24. „Akademik má nejen právo, ale svým způsobem vlastně i povinnost interpretovat, ale skutečně se nemá na akademické půdě vyjadřovat k věcem, kterým nerozumí,“ dodal.

Názorová jednota není na univerzitách žádoucí, říká škola

Pozváním Petersona však nemusí univerzita vyjadřovat souhlas se všemi jeho názory. „Univerzita Palackého je nositelkou mnoha projektů zaměřených na lidská práva, podporu menšin či dobrovolnickou činnost. Tyto aktivity a směřování jsou často v ostrém kontrastu s tezemi prof. Petersona. Přesto se domníváme, že na vysokých školách není názorová jednota žádoucí, naopak je potřeba být otevřeni názorovému střetu a vzájemné diskuzi,“ uvedla pro Echo24 tisková mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

„Jordana Petersona vnímáme jako kontroverzní osobnost, ale v rámci své odbornosti nepochybně kvalifikovanou. Jeho polemiky s aktuálními trendy západních univerzit jsou radikální, ale v lecčem mohou být poučné. Limity, jaké hosty zvát na vysoké školy, je nutné stanovit ad hoc. I my bychom zvanou přednášku doprovodili oponenturou nebo diskuzí, což je koncept, kdy je možné tyto limity rozšiřovat a konfrontovat tak jednotlivé názory navzájem,“ dodala Sýkorová Dvorníková.

Rektor univerzity Jaroslav Miller serveru Echo24 uvedl, že na Petersonovu odpověď stále čekají. Ani Fafejt si však nemyslí, že by se mělo pozvání zrušit. „V momentě, kdy byl pozván, tak bych jeho pozvání již nerušil, ani proti jeho pozvání nehodlám nijak protestovat, ale mělo by být jasně dáno, o čem bude přednášet,“ řekl pro Echo24.

Na Univerzitě Palackého však nejde o jedinou přednášku s „problematickým“ akademikem. V posledních letech na akademické půdě v Olomouci vystoupil například Noam Chomsky nebo Richard Dawkins. „Co se týká Chomského, jeho přednášku jsem nenavštívil, protože osobně pro mne jeho aktivismus, ani vědecká práce není nijak inspirativní. Dawkinsovu přednášku jsme navštívil, vyhnul se svému protináboženskému aktivismu, což jsem uvítal. Jeho teze na poli biologie, které přednesl na přednášce, pro mne byly nesmírně inspirativní,“ komentoval Fafejta.

Vojtěch Šeliga