BioNTech je ekonomicky nejprospěšnější firmou Německa. Díky vakcíně se zvýší růst ekonomiky o 0,5 %
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vývoj a domácí výroba průlomové vakcíny proti covidu-19 od německé společnosti BioNTech by letos mohly zvýšit růst největší evropské ekonomiky až o půl procentního bodu. Německá ekonomika by letos mohla vykázat růst asi o čtyři procenta po loňském propadu o 4,6 procenta způsobeném pandemií. To znamená, že BioNTech a jeho vakcína by se mohly podílet na letošním celkovém růstu hrubého domácího produktu (HDP) zhruba osminou. Uvedl to v úterý ekonom institutu pro makroekonomickou politiku IMK Sebastian Dullien.
„Nenapadá mě jiný příklad, ve kterém by jedna firma měla tak velký dopad na HDP Německa,“ řekl Dullien agentuře Reuters. Uvedl také, že jako makroekonom obvykle nesleduje jednotlivé společnosti. Někdy se však vyskytnou vzácné případy, kdy i jednotlivé podniky mají makroekonomický význam. A BioNTech podle něj takovým vzácným příkladem je.
Dullienův výpočet vychází z posledních výsledků hospodaření, které BioNTech zveřejnil v pondělí. V těch zvýšil očekávání letošních tržeb z prodeje vakcín na 15,9 miliardy eur (403,7 miliardy Kč) z původních 12,4 miliardy eur. Tento odhad představuje zhruba 0,5 procenta HDP Německa, upozornil Dullien. Objem HDP loni činil přibližně 3,3 bilionu eur.
„Vzhledem k tomu, že BioNTech si obstarává relativně málo předběžných produktů ze zahraničí, je to téměř plně domácí přidaná hodnota. Má to tedy přímý dopad na hospodářský růst,“ řekl Dullien.
Na rozdíl od velkých německých automobilek, které vyrábějí mnoho aut mimo území Německa, BioNTech vyrábí vakcínu založenou na technologii mRNA v továrně v Marburgu na západě Německa. Navíc dostává licenční poplatky od svého amerického partnera Pfizer.
Firmy BioNTech a Pfizer na konci loňského roku získaly jako první na světě povolení používat vakcínu proti covidu-19. „Úspěch společnosti BioNTech je ohromný. V Německu je pro výzkum vynikající prostředí, které má potenciál do budoucna,“ poznamenal Dullien.
Ekonom finančního ústavu ING Bank Carsten Brzeski uvedl, že Dullienův výpočet je věrohodný a že úspěch BioNTechu je podle něj mimořádný. „Není mnoho společností, které se dokázaly dostat z nuly na 100 za pouhý rok,“ řekl Brzeski.