Firmy se bojí o citlivé údaje, Schillerová je chce zveřejnit v rejstříku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nadresortní skupina vedená ministryní financí Alenou Schillerovou chystá pro podnikatele velkou změnu. Do budoucna počítá s tím, že by finanční správa uveřejňovala informace o hospodaření firem. Důvodem má být, že společnosti dostatečně neuvádějí své účetní závěrky ve veřejném obchodním rejstříku. Hospodářská komora namítá, že se řada firem obává uveřejnit svá citlivá data před konkurencí.
Většina společností totiž odmítá uveřejňovat své účetní závěrky do veřejného rejstříku. Podle posledních dat společnosti Bisnode tak neučinilo na 68 procent společností za rok 2017, za rok 2016 pak 60 procent firem. Změnu má přinést návrh skupiny Aleny Schillerové, jež navrhuje předávání účetních závěrek do veřejného rejstříku přes finanční úřady.
Dosud to bylo tak, že příslušné úřady tato data dostávaly od společností spolu s daňovým přiznáním. Firmy pak své hospodaření musejí odesílat do veřejného rejstříku zvlášť. „V první fázi bude účetním jednotkám podávajícím daňové přiznání v elektronické podobě nabídnuta možnost předat účetní závěrku ke zveřejnění ve sbírce listin prostřednictvím správce daně. V praxi to bude znamenat, že současně s daňovým přiznáním bude možné předat správci daně údaje v rozsahu sestavené účetní závěrky a požádat jej o zprostředkování zveřejnění ve veřejném rejstříku,“ uvedla pro Echo24 mluvčí ministerstva financí Anna Fuksová.
V další fázi má přijít právě zveřejňování výsledků přes finanční úřady. „Bude-li účetní závěrka předána správci daně elektronicky, bude prvotním místem pro sběr a předání účetních závěrek správce daně. Tomu se budou údaje v rozsahu sestavené účetní závěrky zasílat ve lhůtě pro podání daňového přiznání k dani z příjmů,“ uvedla Fuksová s tím, že do praxe by tato novinka měla přijít co nejdříve.
Většina společností, které své výsledky nechtějí zveřejňovat, se obává konkurenčního boje. Zejména menší podniky se bojí, zda nedojde k jejich zneužití.
To potvrzuje i ředitel Odboru legislativy, práva a analýzy Hospodářské komory Ladislav Minčič. „Potenciální investoři, obchodní partneři i spotřebitelé mají dobrý motiv být informováni o konkrétní firmě. Není ani pochyb o tom, že zákonem stanovené povinnosti je třeba v právním státě plnit. Nicméně skutečnost, že český veřejný rejstřík je přes existující sankce jen poloprázdný, pokud jde o v něm obsažené finanční informace, ukazuje, že je něco špatně. Řada firem se totiž obává, že si bez ohledu na hrozbu pokuty zveřejněním přivodí více škody než užitku, hlavně pokud jde o zneužití dat konkurencí,“ řekl pro Echo24 Minčič.
Podle něj by se měla najít kompromisní podoba povinně zveřejňovaných dat, který by se například odvozovala od velikosti firem. „A také je třeba zajistit, aby procedura spojená se zveřejňováním nepředstavovala pro podnikatele nadbytečnou administrativní zátěž,“ dodal Minčič.
Záměr nadresortní skupiny ministryně financí přichází i poté, co ve sněmovně leží novela zákona o obchodních korporacích. Ta přinese změnu, že společnosti, které nepředloží účetní závěrku ve dvou a více letech, bude rejstříkovými soudy vyzvána k nápravě situace. Pokud by byla společnost nekontaktní, mohla by být firma zrušena.