Petříček působí v rozporu se zájmy země, zuří komunisté a jdou za Babišem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Komunistům nedá spát šéf diplomacie za ČSSD Tomáš Petříček. Kritizují ho za odsouzení ruské agrese na Ukrajině a za to, že se nevyhranil vůči banderovcům. Vadí jim i uznání prozatímního prezidenta Venezuely. Usnesl se na tom Ústřední výkon KSČM v pátek dopoledne. Vypovězení dohody o toleranci, která drží vládu ANO a ČSSD při životě, ale komunisté neoznámili. Petříček se vůči komunistické kritice ohradil.
„KSČM hodnotí dosavadní působení Tomáše Petříčka v čele resortu zahraničních věcí tak, že je jasně v rozporu s národními zájmy naší země a s naprostou ignorancí jejích historických zkušeností,“ stojí v usnesení komunistů.
Kromě Petříčka, za nímž ale stojí ČSSD, mají komunisté dlouhodobě výhrady i k ministru dopravy Danu Ťokovi (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve prohlásil, že KSČM o osudu ministrů nerozhoduje.
Výhrady komunistů chce probrat předseda KSČM Vojtěch Filip s premiérem Babišem příští týden. Řeč má být kromě nespokojenosti komunistů s některými kroky ministerstva zahraničí i o postoji vlády k technologiím Huawei či o opravách dálnice D1.
Petříček se vůči komunistické kritice ohradil. „KSČM opět vyzývá k mému odvolání z vlády, i když podpořila programové prohlášení s jasným prozápadním kurzem, včetně našeho členství v EU a NATO. Já tuto politiku naplňuji i proto, že jde o mé osobní přesvědčení,“ uvedl v pátek Petříček s tím, že KSČM není vládní stranou a nemůže do zahraniční politiky mluvit. „KSČM není stranou vládní koalice a nemůže tak do zahraniční politiky či našeho politického a bezpečnostního ukotvení mluvit. O personálních otázkách rozhoduje za ČSSD její předseda,“ dodal ministr.
Komunisté budou tlačit na další zvyšování mezd či důchodů
Širší vedení KSČM Filipovi v pátek také uložilo, aby vyjednal termín společného zasedání vedení komunistů a hnutí ANO, na kterém by strany mimo jiné probraly plány pro legislativní práci na příští půlrok.
Filip zdůraznil, že výhrady komunistů, s jejichž podporou menšinová vláda ANO a ČSSD vznikla, směřují k věcným problémům, nikoli personálním otázkám a osobním antipatiím. Od minulého týdne se spekuluje o tom, že si komunisté přejí odchod ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Obecně Filip uvedl, že hnutí ANO dohodu o toleranci kabinetu komunisty v základních sedmi bodech plní. Ministerstvu dopravy komunisté vyčítají snahy o privatizaci části Českých drah či problémy s opravou dálnic. Petříček podle nich pochybil ve vztahu k Venezuele či kroky na Ukrajině.
Termín jednání s Babišem se bude odvíjet od programu premiéra. Uskuteční se nejpravděpodobněji 21. či 22. února.
Při plánování dalšího postupu ve sněmovně chtějí komunisté tlačit na další zvyšování mezd či důchodů. Znovu chtějí jednat o možnosti zavedení sektorové daně, kterou ANO odmítá. Shodu mohou obě strany najít na zvýšení daně z hazardu. Při přípravě rozpočtu budou komunisté trvat na úsporách na ministerstvech.