Rozpuštění italského parlamentu

Italský prezident rozpustil parlament, otevřel tak cestu k novým volbám

Rozpuštění italského parlamentu
Italský prezident rozpustil parlament, otevřel tak cestu k novým volbám

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Italský prezident Sergio Mattarella podepsal dekret o rozpuštění parlamentu, a otevřel tak cestu k všeobecným volbám. Informoval o tom podle agentury Reuters prezidentský úřad. Parlamentní volby by se měly uskutečnit v březnu, a to již podle nedávno schváleného nového volebního zákona.

Krok prezidenta byl poslední podmínkou pro to, aby vláda mohla stanovit datum příštích voleb. Kabinet premiéra Paola Gentiloniho o termínu rozhodne na svém zasedání večer. Všeobecně se ale očekává, že stanoví datum 4. března.

Nové volby se uskuteční už podle nového volebního zákona, který v říjnu schválil italský parlament. Zákon kombinuje prvky poměrného a většinového zastoupení. Nový volební systém je ze dvou třetin poměrný a z jedné třetiny většinový. Rovněž sladí odlišné normy, jež dosud platily pro Poslaneckou sněmovnu a Senát. Zákon dále podporuje vznik volebních koalic.

Gentiloni ve čtvrtek zhodnotil roční působení svého středolevého kabinetu a slíbil, že zůstane v úřadu v zájmu zajištění kontinuity, dokud nebude ustavena nová vláda. Na tradiční tiskové konferenci pořádané ke konci roku premiér vyzval politické strany, aby v nadcházejících volbách nešířily strach a nečinily nerealistické sliby. Řekl také, že Itálie by měla být připravena čelit nestabilitě, ale neměla by se jí obávat. Poznamenal, že nestabilita je dnes běžná v mnoha evropských zemích.

Předvolební průzkumy podle agentury Reuters naznačují, že by volby mohly skončit patem. V čele průzkumů je se zhruba 28 procenty protisystémové Hnutí pěti hvězd, následované vládní Demokratickou stranou, jejímž členem je i premiér Gentiloni. Stranu nyní podporuje přibližně 23 procent Italů.

Většinu křesel v parlamentu by však nyní obsadila konzervativní aliance sestávající ze strany Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, pravicové Ligy Severu a strany Bratři Itálie.

,

28. prosince 2017