Osa Řím – Praha – Varšava. Fiala se chce v EU koordinovat s novou italskou vládou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český premiér Petr Fiala doufá v koordinaci na unijní úrovni s novou italskou vládou, kterou řídí šéfka strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová, a s polským kabinetem premiéra Mateusze Morawieckého. Řekl to v rozhovoru, který zveřejnil italský deník La Stampa. Premiéři, kteří vedou italskou, českou a polskou vládu, jsou členy evropské strany Evropští konzervativci a reformisté (ECR), které Meloniová předsedá. Fiala deníku řekl, že se s italskou političkou naposledy setkal v Evropském parlamentu a měl z diskuzí s ní dobrý pocit.
„Musíme vytvořit formát pro koordinaci našich stanovisek a našich kroků,“ řekl Fiala v rozhovoru. očekává, že se mezi třemi vládami podaří vytvořit dobrou úroveň koordinace. Český premiér tak doufá, že se premiéři z ECR budou koordinovat podobně, jako to dělají šéfové vlád z jiných větších unijních stran, například lidovců či socialistů.
Italská politička je předsedkyní ECR, ve které je členem i česká ODS nebo polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Po jmenování Meloniové do čela italské vlády, bude mít ECR u unijního stolu tři premiéry, kteří zastupují země s celkem 110 milionů obyvatel.
Fiala naposledy mluvil s Meloniovou před zhruba třemi až čtyřmi měsíci ve Štrasburku. „Hovořili jsme o evropské politice, o italském postoji k Evropě a o jejím názoru na Evropskou unii,“ řekl Fiala, který byl s rozhovorem „velmi spokojen“. Příchod Bratrů Itálie do vlády by podle něj mohl posílit unijní podporu Ukrajině.
Fiala se také vyjádřil k jednání na summitu EU, který se uskutečnil tento týden v Bruselu. Uvedl, že cílem českého předsednictví je dosažení dohody nad konkrétní podobou energetických opatření během listopadu.
Politička, jejíž strana vyhrála zářijové volby, v pátek od prezidenta přijala pověření a v rozporu se zvyklostmi rovnou předložila seznam ministrů. Vládu vytvořily strany pravicového bloku, který má v parlamentu pohodlnou většinu. Kabinet bude mít kromě premiérky 24 členů. Nová vláda poprvé zasedne v neděli v poledne a podle tisku požádá příští týden o důvěru ve sněmovně i Senátu.
Přísahu složilo devět ministrů ze strany Meloniové, pět ministrů ze strany Vzhůru, Itálie (FI) čtyřnásobného premiéra Silvia Berlusconiho a dalších pět ministrů strany Liga (L), z toho šest žen. Pět ministrů jsou nepolitičtí odborníci. Ceremoniálu v paláci Quirinale přihlížela i šestiletá dcera Meloniové Ginevra, kterou provázel partner 45leté političky, televizní novinář Andrea Giambruno.
Meloniová, která se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit, je zároveň třetí nejmladší šéfkou vlády v historii italského republikánského zřízení. Už jí pogratulovala třeba předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nová vláda je 68. od vzniku republiky v roce 1946.
čtk,