Reportáž o Agrofertu

Dozvuky bouře v rozhlase. Reportáž ČRo o Agrofertu nebyla objektivní, informuje RRTV

Reportáž o Agrofertu
Dozvuky bouře v rozhlase. Reportáž ČRo o Agrofertu nebyla objektivní, informuje RRTV

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Reportáž Českého rozhlasu o neoprávněném hospodaření Agrofertu na 1700 hektarech zemědělské půdy nebyla podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) objektivní a rozhlas se tím dopustil přestupku. Informoval o tom v pátek web časopisu Týden.

Investigativní novinář Janek Kroupa koncem loňského roku ve své reportáži informoval o tom, že společnost Agrofert, spadající do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech zemědělské půdy s nejasnou majetkovou strukturou a na většinu pozemků podle reportáže pobírá dotace.

„Rada upozorňuje Český rozhlas, že se dopustil přestupku. Toho se dopustil odvysíláním série zpravodajských příspěvků, které se zabývaly obhospodařováním pozemků s neznámým majitelem, kdy v těchto příspěvcích a pořadu došlo k nedostatečně objektivní prezentaci problematiky pobírání dotací na hospodaření na pozemcích bez právního důvodu,“ rozhodli radní. Svůj verdikt zveřejnili v zápisu z pravidelného zasedání.

Český rozhlas zatím písemné rozhodnutí neobdržel. „Počkáme na oficiální stanovisko, nyní bychom to nechtěli komentovat,“ reagoval v pátek mluvčí Jiří Hošna. Sám Kroupa ale jakákoli pochybení odmítá. Na reportáži prý pracoval půl roku a ve své investigativní činnosti chce pokračovat.

Za stejnou reportáž už vedení Českého rozhlasu v minulosti pokárala i Rada Českého rozhlasu. Tehdejší místopředseda rady Tomáš Kňourek uvedl, že Kroupova reportáž měla být zpracována lépe a její znění a načasování zavánělo účelovostí. Podobně jako Agrofert se totiž chovají i další zemědělská družstva, to však v reportáži nezaznělo. Nedostatky v reportáži konstatoval i ředitel rozhlasu René Zavoral. Proti Zavoralově kritice se poté v petici ohradily dvě stovky zaměstnanců rozhlasu.

RRTV zahájila správní řízení s Českým rozhlasem kvůli reportážím redaktora Kroupy v dubnu. Rozhlas se podle rady dopustil přestupku, protože nedal firmě prostor na reakci. „Vyjádření k této problematice získaná od nezávislých odborníků nebyla ověřena v souvislosti s platnou právní úpravou, a k vyjádření odborníků nebyla získána přímá reakce od společnosti Agrofert,“ uvedla dříve rada.

Generální ředitel Českého rozhlasu Zavoral právě kvůli porušení kodexu ČRo v souvislosti s odvysíláním této reportáže Kroupy dostal za druhé pololetí loňského roku odměnu sníženou o deset procent.

,