Zákaz Androidu pro Huawei

Velká rána pro Huawei. Google mu omezí přístup k Androidu a aplikacím

Zákaz Androidu pro Huawei
Velká rána pro Huawei. Google mu omezí přístup k Androidu a aplikacím

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Americká společnost Google se chystá omezit čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android, uvedla to v noci na pondělí agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj. O tom, jakých služeb by se to mělo týkat, se ve firmě Google podle Reuters stále diskutuje. Mobilní zařízení firmy Huawei tak přijdou například o službu Google Play a další nástroje Googlu. Je tedy nepravděpodobné, že by mohla být firma nadále úspěšná jinde než v Číně.

Opatření souvisí s krokem amerického ministerstva obchodu, které minulý týden zařadilo Huawei na černou listinu. „Dokud nebudeme mít jasné vyjádření Googlu, je obtížné spekulovat o důsledcích (opatření),“ komentoval zprávu agentury Reuters podle serveru BBC analytik Ben Wood z poradenské firmy CCS Insight. Připustil ale, že důsledky pro Huawei by mohly být „velké“.

Podle agentury Reuters se chystá Google odstřihnout výrobce mobilních telefonů Huawei od některých aktualizací svého operačního systému Android. Podle informací agentury Reuters by tak mohly nové smartphony Huawei ztratit přístup k řadě oblíbených služeb Googlu, jako jsou například jeho aplikace Play Store, Gmail a YouTube.

Problematické je právě odstřihnutí od softwarů, který je ve své podstatě open source, ale je třeba k němu mít licenci od Googlu. Ve výrobě hardwaru by měla být společnost Huawei soběstačná, infrastrukturu k tomu má dostatečnou. Například procesory už vyrábí zcela sama. Ty mobilní pak patří mezi absolutní špičku.

Jedinou alternativou je operační systém iOS, který funguje jen na zařízeních americké firmy Apple. Systém Android funguje na naprosté většině mobilních zařízení po celém světě. 

Americké ministerstvo obchodu minulý týden zařadilo společnost Huawei Technologies a jejích sedm desítek odboček na černou listinu, což firmě výrazně zkomplikuje přístup k součástkám a komponentům nabízeným americkými podniky. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, což ale firma popírá. Podle některých se tak Washington snaží omezit globální expanzi firmy Huawei Technologies.

Už v sobotu ale mluvčí amerického ministerstva obchodu uvedla, že vláda by brzy mohla restrikce dočasně uvolnit, aby zůstala zachována spolehlivost sítí a stávajícího síťového vybavení. Výjimka by trvala 90 dnů, ani v tomto období by ale čínská firma nesměla nakupovat americké součástky za účelem výroby nového zboží.

, , jk

20. května 2019