Vláda požádá sněmovnu o nový nouzový stav do konce března
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda požádá sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února. Sdělil to vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii covidu-19 platil do konce března.
„Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o revokaci usnesení o ukončení nouzového stavu a o souhlas s prodloužením do 31. března,“ napsal Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že opatření podle pandemického zákona v současné epidemické situaci nestačí. Kabinet nyní jedná o zpřísnění pravidel.
Ministr vnitra již během středy prohlásil, že vývoj epidemie je v současné době překvapivý. „Bohužel jsme strávili několik posledních týdnů debatou, čím nahradit nouzový stav, který je v určitém momentu závažnosti krize nenahraditelný,“ řekl Hamáček. Na aktuální nejhorší dosavadní čísla vývoje epidemie je nutné reagovat přiměřeně razantně, což znamená nutnost nouzový stav, míní.
Návrhy konkrétních pravidel jsou podle něj na ministerstvu zdravotnictví. „Na takto vysokých číslech a při takovéto dynamice šíření epidemie to musí nutně souviset s pohybem obyvatelstva,“ řekl. Epidemie podle něj na nynější opatření nereaguje. „Podle pandemického zákona nemůžete plošně omezit pohyb obyvatel. Pokud je potřeba omezit to, aby se lidé mezi sebou stýkali, tak jediné možné je aplikovat nouzový stav,“ řekl.
Podle Hamáčka je také jistější, že opatření na základě nouzového stavu „ustojí“ soudní přezkum. Věří tomu, že argumentaci vlády pochopí i opoziční strany. „Doufám, že kolegové v opozici mají stejná čísla a vidí stejné scény z nemocnic,“ podotkl.
Nouzový stav v Česku platí od 5. října loňského roku. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s Ústavou.
Babiš po středečním ranním jednání vlády žádost kabinetu o prodloužení nouzového stavu avizoval. Opatření navázaná na pandemický zákon, který dnes vrátil Senát do Poslanecké sněmovny, by podle něj nyní nebyla dostatečná. O vládních záměrech dnes odpoledne jednali ministři s opozičními stranami. Podle opozičních uskupení kabinet slíbil do čtvrtka předložit plánovaná opatření s řádným odůvodněním.