PES klesá, Hamáček ani Prymula rušit zákazy nechtějí: „Zůstaneme ve stupni pět“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že Česko zůstane ještě nějakou dobu v nejvyšším pátém stupni opatření podle protiepidemického systému PES. Novinářům v pondělí řekl, že rozvolňování bude podle něj na řadě až v době, kdy se uvolní lůžka v nemocnicích a bude přibývat 1000 až 2000 potvrzených případů covidu-19 denně. Podobně hovoří také epidemiolog a poradce premiéra Roman Prymula.
Index PES zůstává na 70 bodech ze sta, pátý den se drží ve čtvrtém stupni. V minulém týdnu byly denní přírůstky nakažených o třetinu až skoro polovinu nižší než o týden dříve, což Hamáček přičítá tomu, že zabralo zpřísnění opatření z přelomu roku. „Neznamená to ale důvod k velkým oslavám, ta absolutní čísla jsou stále vysoká,“ řekl.
Počet lidí, kteří leží s covidem-19 v nemocnicích, klesl podle posledních statistik o téměř 150 na 6330. Hamáček dodal, že to jsou stále velmi vysoká čísla. „Věřím, že ještě nějakou dobu ve stupni pět zůstaneme,“ uvedl.
Zmínil, že okolní země s lepší epidemickou situací opatření aktuálně nerozvolňují. Zapracovávají také do svých predikcí a plánů tzv. britskou mutaci koronaviru, která je výrazně nakažlivější. „Pokud by se na našem území rozšířila, znamenalo by to nárůsty v počtu nemocných,“ varoval vicepremiér.
Za nejvhodnější by považoval, aby za současných přísných opatření dostaly nemocnice dostatek času, aby se vyprázdnily a obnovily i neakutní péči. „Naší ambicí by mělo být stlačit nárůsty k 1000 až 2000 případů denně, poté bychom měli mluvit o nějakém uvolňování,“ uvedl.
ČSSD podle něj podpoří na pondělním jednání vlády otevření papírnictví, obchodů s oblečením a botami pro děti a prodejen se spodním prádlem, což ohlásil o víkendu premiér Andrej Babiš (ANO). „Pokládáme to za logickou úpravu, která neznamená zvýšené riziko z hlediska epidemie,“ uvedl Hamáček. Vidí to ale jako maximum možného, prostor pro masivní rozvolňování pravidel podle něj aktuálně není.
Také poradce premiéra Roman Prymula, který je exministrem zdravotnictví, by nyní neuvolňoval. Prymula na dotaz, zda by vláda měla rozhodnout o avizovaném uvolnění, řekl: „Já bych nic významného ještě nepouštěl. Myslím si, že opatření by ještě nějakou dobu měla být.“ Podle něj je možné přijmout nějaké kosmetické úpravy, ale ne zásadní změny. Poznamenal, že nemocnice se i nadále potýkají s velkou zátěží kvůli péči o pacienty s covidem-19 a to je podle něj dlouhodobě neudržitelné.