Rumunský parlament by podpořil znovusjednocení s Moldavskem

Rumunský parlament by podpořil znovusjednocení s Moldavskem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Členové rumunského parlamentu v pterý při symbolickém hlasování podpořili znovusjednocení s Moldavskem. Cílem kroku bylo vyzdvihnout historické vazby obou zemí. Předseda moldavského parlamentu vzápětí uvedl, že si jeho země váží své nezávislosti. 

Dnešní hlasování v rumunském parlamentu se konalo na počest 100. výročí připojení Moldavska k tehdejšímu rumunskému království. V roce 1940 Moldavsko anektoval Sovětský svaz a nezávislost země získala až v roce 1991.

Obyvatelé Moldavska, které je malým státem ve vnitrozemí, jsou rozděleni na příznivce úzkých vztahů s Ruskem a ty, kteří se po vzoru jejich mnohem většího souseda Rumunska chtějí stát součástí EU a NATO.

Většina Moldavanů má k Rumunsku kulturní a jazykové vazby. Zároveň má ale Moldavsko početnou rusky mluvící menšinu.

"Rumunský parlament považuje za zcela legitimní přání občanů Moldavska, kteří jsou zastánci sjednocení obou států... Zdůrazňujeme, že takové rozhodnutí by záleželo na jejich vůli, a oznamujeme, že Rumunsko a jeho občané budou vždy připraveni uvítat jakýkoliv přirozený krok ke sjednocení ze strany moldavských občanů," stálo v návrhu, o kterém rumunští poslanci hlasovali.

O připojení k Rumunsku podle prosincového průzkumu Moldavského institutu pro veřejnou politiku stojí sotva pětina Moldavanů.

"Většina občanů Moldavska v současnosti chce nezávislý stát," uvedl v reakci na hlasování v Rumunsku předseda moldavského parlamentu Andrian Candu. "Chci vás ale ujistit, že Rumunsko je v Moldavsku stále více přítomné skrze vládou podporované projekty," dodal.

Rumunsko má v Moldavsku projekty v oblasti energetiky a podporuje dlouhodobý proces připojení země k EU.

Moldavská vláda chce posílit vztahy se Spojenými státy a Evropskou unií, ale čelí častým sporům s proruským prezidentem Igorem Dodonem, který chce, aby se Moldavsko připojilo k Ruskem vedené celní unii.

Předseda parlamentu Candu stojí na straně vlády, jež čelí mnoha překážkám před volbami, které se budou konat v listopadu. "Musíme být velmi opatrní a zachovat celistvost země na cestě k členství v Evropské unii," uzavřel Candu.

,

27. března 2018