Koalice SPOLU chce konec Babišovy vlády. Začala sbírat podpisy pro hlasování o nedůvěře
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Koalice Spolu začíná sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, oznámil lídr koalice Petr Fiala (ODS). Podle koalice je nutné ukázat, zda má vláda ve Sněmovně důvěru potom, co ji přestali oficiálně podporovat komunisté. „Snažíme se nesedět s rukama v klíně,“ míní předseda lidovců Marian Jurečka. „Mrzí nás, že ještě minulý čtvrtek jsme měli jasné společné stanovisko s koalicí Pirátů a STAN, ale během pár dní se to změnilo,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová.
„Chceme zjistit, zda vláda důvěru má, nebo nemá,“ řekl Petr Fiala s tím, že důvěra vlády je základním pilířem parlamentní demokracie. Připomněl, že vláda Andreje Babiše je první vláda po roce 1989, která přivedla komunisty k „faktické moci“. Vláda podle předsedy ODS nezvládla ani pandemii covidu-19, protože v počtu zemřelých patříme mezi nejhorší země na světě. Jako jeden z dalších důvodů pro vyslovení nedůvěry připomněl i zavřené školy a „neznámý účel cesty Jana Hamáčka do Moskvy“.
„Jsme přesvědčeni, že v politice není možné taktizovat, nepokusit se udělat nic,“ uvedl Fiala v odkazu na postoj prezidenta Miloše Zemana. Ten avizoval, že při vyslovení nedůvěry vládě by nechal dosavadní kabinet dovládnout do řádného termínu voleb v říjnu.
„Rozpuštění Poslanecké sněmovny je krajní rozhodnutí, je to ne určitá rezignace, ale vyjádření bezvýchodnosti,“ Řekl Fiala. Pro vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry musí koalice získat podporu nejméně 50 poslanců. K přijetí návrhu je pak nutný souhlas nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 hlasů.
Markéta Pekarová Adamová dodala jako další argument potřebu silné vlády v situaci bezprecedentního diplomatického konfliktu s Ruskem. Je podle ní nutné, aby byla jasně vyjádřena spojenecká pozice vůči Rusku.
„Snažíme se nesedět s rukama v klíně a nekrčit rameny,“ doplnil Marian Jurečka.
Koalice Spolu bude hlasy pro svolání schůze hledat mezi demokratickou opozicí. „Mrzí nás, že ještě minulý čtvrtek jsme měli jasné společné stanovisko s koalicí Pirátů a STAN, ale během pár dní se to změnilo,“ uvedla Pekarová.
„Je absurdní rozpouštět Sněmovnu, když máme vládu s důvěrou,“ uvedl Fiala k návrhu Pirátů a STAN, aby se poslanci rozpustili sami. Pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců.
O mnoho horší už to být nemůže, míní Fiala
Podle lídrů koalice už není možné jen taktizovat a vyčkávat. Fiala řekl, že nemá obavy, že by případné vyslovení nedůvěry pouze posílilo pozici prezidenta Miloše Zemana, který má dvě možnosti: buď nechá kabinet dovládnout v demisi, nebo jmenuje svoji vládu. „Toto je vláda Miloše Zemana. Ta vláda dělala vše, co chtěl pan prezident. Jestli někdo opravdu určuje, co se v té vládě bude dít, tak je to Miloš Zeman,“ řekl Fiala. Upozornil, že v kabinetu už nejsou ministři, s nimiž Zeman nesouhlasil.
Zeman již dříve avizoval, že by v případě vyslovení nedůvěry byl pro to, aby kabinet vládl do voleb v demisi.