Zimolova rezignace

Začal boj o předsednictví ČSSD? Zimola odchází, ale je připraven „znovu nastoupit“

Zimolova rezignace
Začal boj o předsednictví ČSSD? Zimola odchází, ale je připraven „znovu nastoupit“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sociálním demokratům se nedaří. Od jejich ministrů ve vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů nezaznívá žádné velké celospolečensky zajímavé téma, komunální volby byly druhé neúspěšné za sebou a nyní rezignoval na svou funkci statutární místopředseda Jiří Zimola. A zkritizoval širší vedení ČSSD, že s takovým není možné stranu změnit. „Jakákoliv potřebná změna v ČSSD je při současném rozložení sil ve vedení mission impossible,“ prohlásil. Jeho rezignace přišla poté, co Jiří Zimola zvláště v poslední době čelil kritice členů ČSSD.

Zimola oznámil rezignaci ve středu a za důvod odchodu označil nemožnost cokoli změnit. Opřel se tak do širšího vedení strany. „Jakákoli razantní a tak potřebná změna při současném rozložení sil je, v současném širším vedení ČSSD nesplnitelný úkol,“ uvedl Zimola ve středu. 

Odchod a kritika vedení strany ale může být začátkem jeho předvolební kampaně, v rámci níž může současné vedení strany dál „ostřelovat“. Další volební sjezd je naplánován na březen a ve středu Zimola svou kandidaturu do nejvyššího vedení „v tuto chvíli vyloučil“. Zároveň ale uvedl, že je připraven „znovu nastoupit“.

„Zůstávám členem ČSSD a jsem připraven, v případě, že obyčejní členové ČSSD, jejichž hlas dnes není slyšet na oficiálních jednáních orgánů strany, budou volat po změně, znovu nastoupit a bojovat za ČSSD jako tradiční a v budoucnu věřím opět silnou demokratickou levicovou stranu,“ uvedl. ČSSD chtěl vést už letos na jaře, sociální demokraté jej ale zvolili až na post prvního místopředsedy.

Za možný začátkem kampaně na předsednický post považuje Zimolův odchod i místopředseda ČSSD Roman Onderka. „Kdyby toto rozhodnutí udělal hned po prohraných komunálních volbách, tak tomu rozumím. Pokud to udělal nyní, tak člověk přemýšlí, proč čtyři měsíce před sjezdem,“ uvedl Roman Onderka pro deník Echo24. „A neubrání se úvaze, že se jedná o vizuální odtržení od Zimolou několikrát zmiňovaného duo Hamáček-Zimola a přípravu na možnou kandidaturu na předsedu na sjezdu,“ dodal Onderka.

Naznačil to i někdejší senátor za ČSSD Zdeněk Škromach, který Zimolu na Facebooku chválil za chlapské a srozumitelné gesto. „Bude mít prostor k dalším krokům, aniž by byly spojovány s jeho funkcí výkonného místopředsedy ČSSD,“ uvedl Zimola.

Zimola patří k iniciátorům platformy Zachraňme ČSSD kritizující vedení a směřování strany.

Na dotazy deníku Echo24, proč přišla rezignace až poté, co v polovině října vedení strany vyjádřil podporu, a zda uvažuje o březnové kandidatuře do vedení strany, Jiří Zimola neodpověděl.

Zimolova účast na tzv. lánském puči

Po volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 patřil Jiří Zimola mezi účastníky tajné schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech (spolu s Michalem Haškem, Milanem Chovancem, Zdeňkem Škromachem a Jeronýmem Tejcem). Část vedení ČSSD se pokusila odstavit předsedu strany Bohuslava Sobotku od vyjednávání o vládě, předsednictvo k tomu dokonce přijalo usnesení. Sobotka výzvu k rezignaci označil za pokus o puč. Sobotku podpořily krajské organizace ČSSD a ústřední výkonný výbor strany usnesení předsednictva zrušil.

Zimola později svou účast označil za chybu. „Lánská schůzka byla záležitost, v níž jsem figuroval jako užitečný idiot. Říkám to se vší odpovědností, protože si to po čase člověk uvědomí. Ale člověk si musí umět přiznat chyby a neopakovat je,“ řekl loni deníku Blesk.

8. listopadu 2018