Zeman o kauze Huawei

Čína chystá odvetu za Huawei, Zeman odpálil 3 šrapnely. Půjde též o investice Škody Auto i síť 5G

Zeman o kauze Huawei
Čína chystá odvetu za Huawei, Zeman odpálil 3 šrapnely. Půjde též o investice Škody Auto i síť 5G

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéf BIS Michal Koudelka a ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil podle prezidenta Miloše Zemana ohrozili svým varováním před čínskou telekomunikační společností Huawei a ZTE ekonomické zájmy České republiky. Čína jako odvetné opatření může zarazit plánované investice Škody Auto či budování mobilní sítě 5G. Do ní chtěla investovat právě Huawei, řekl v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov.

Koudelka ani Navrátil podle prezidenta neměli žádné pádné důkazy, jen svou zprávou zásadně ohrozili ekonomické zájmy ČR i obchodní vztahy s Čínou. Český prezident více věří vyjádření ředitele německého úřadu pro kybernetickou bezpečnost (BSI) Arne Schönbohma, podle něhož varování před Huawei nejsou podložena žádnými důkazy.

„Aniž by měli důkazy, ohrozili naši pozici a naše ekonomické zájmy v Číně,“ uvedl Zeman na adresu Koudelky a Navrátila. "Bu to dělají z blbosti, nebo pro peníze," dodal. Stejně tak kritizoval i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. „Ti snad ani nestojí za řeč,“ dodal.

Zeman dále řekl, že Čína v reakci na varování před Huawei chystá odvetná opatření. Takové informace podle něj mají někteří členové vlády. V ohrožení jsou třeba investice společnosti Škoda Auto v Číně, stejně jako zájmy investiční skupiny PPF, pod kterou spadá HomeCredit. To vše by mohlo mít podle Zemana zásadní dopad na českou ekonomiku.

Prezident také zmínil, že Číňané mohou vycouvat i z budování mobilní sítě 5G na českém území, do níž chtěla investovat právě Huawei svých 8,5 miliard korun. Čínská firma také údajně nabídla čtyřikrát lepší cenu než v případě jiných telekomunikačních společností, a kvůli varování ze strany bezpečnostních složek se výsledná cenovka i postoj mohou lišit. V důsledku toho pak hrozí, že ČR jednoduše na vybudování sítě za výrazně vyšší částku jednoduše mít nebude, konstatoval Zeman.

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Vláda tento týden uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB. Zeman dnes řekl, že dává přednost hodnocení německých odborníků na kybernetickou bezpečnost před stanoviskem českého úřadu, a to s ohledem na vyšší profesionalitu, vybavenost a informovanost Němců.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkající se už roku 2013. "Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," uvedla tehdy BIS. Upozornila na to, že v některých zemích byla Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí.

, , vt