Hovory z Lán

Zeman v Hovorech z Lán o zrušení Senátu, ČSSD, řádech či výročí 17. listopadu. A opět vulgární

Hovory z Lán
Zeman v Hovorech z Lán o zrušení Senátu, ČSSD, řádech či výročí 17. listopadu. A opět vulgární

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V roce 2014 k*nda, v roce 2018 z*rdi. Prezident Miloš Zeman v rozhovoru s ředitelem Zpravodajství Českého rozhlasu Janem Pokorným opět použil dosti vulgární slovník. Prezident se vyjádřil k senátním volbám a existenci Senátu samotného, situaci v ČSSD, výročí 17. listopadu anebo k lidem, které 28. října vyznamená.

Zeman by se zrušení Senátu nebránil, v rozhovoru s Pokorným argumentoval tím, že volební účast do Senátu byla nízká (16,49%), o vyjádření důvěry vládě a schvalování státního rozpočtu se rozhoduje v Poslanecké sněmovně. Zeman by Senát zrušil tak, že by mu ze státního rozpočtu přidělil minimum financí.

Prezident by si přál, aby se předsedou Senátu stal čerstvě znovuzvolený Jaroslav Kubera (ODS). Zvolení Kubery šéfem horní komory však nepovažuje za pravděpodobné s ohledem na to, že se proti každé respektované osobnosti postaví „závistiví trpaslíci“, které nikdo nezná a mají díky tomu větší šanci.

Zeman s ohledem na úspěch menších stran v senátních volbách řekl, že „trpaslíci“ jsou nejhorší a nyní rozhodnou, kdo bude vést Senát. „Mně do toho nic není, ale na druhé straně jako občan bych uvítal, kdyby v čele Senátu byla výrazná a respektovaná osobnost,“ uvedl Zeman. Jako příklad jmenoval Kuberu, se kterým se sice kvůli jeho stranické příslušnosti v řadě věcí neshodne, ale považuje ho za osobnost.

Prezident však dodal, že si je jist, že Kubera Senát nepovede. „Za těch 30 let v politice jsem se to naučil. Vůči každé osobnosti je tolik závistivých trpaslíků, že se nakonec neprosadí,“ konstatoval Zeman. Prosadí se tak podle něj zřejmě například „exstarosta Krásné Lípy“. „Já ho vůbec neznám, ale tvrdím, že má větší šance než Kubera, protože ho nikdo nezná,“ uvedl.

Situace v sociální demokracii

Prezident varoval ČSSD před rozštěpením. Sociální demokracie by se měla sjednotit za předsedou Janem Hamáčkem a místopředsedou Jiřím Zimolou, řekl někdejší předseda ČSSD v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. K výsledku strany v komunálních a senátních volbách uvedl, že nebylo možné očekávat posílení ČSSD tak krátce po jejím vstupu do vlády s hnutím ANO. Menšinový koaliční kabinet vznikl na konci června.

„Varuji sociální demokracii, aby se rozštěpila. Doporučuji jí, aby si uchovala tandem Hamáček-Zimola. Také jí doporučuji, aby se na (březnovém) sjezdu vytvořilo vedení, které bude s tímto tandemem spolupracovat, a ne mu házet klacky pod nohy,“ řekl Zeman.

Kritizoval také bývalého statutárního místopředsedu ČSSD Milana Chovance za jeho dopis spolustraníkům, ve kterém doporučoval ČSSD odejít z vlády a případně tolerovat nově vzniklé vládní uskupení. „Je nesportovní, když tady proběhlo referendum, které rozhodlo o účasti ve vládě, vyzývat k narušení výsledků tohoto referenda,“ poukázal Zeman na vnitrostranické referendum, v němž se členové ČSSD v květnu vyslovili pro vstup do vlády s ANO. Připomněl také, že Chovanec neuspěl na jarním sjezdu při kandidatuře na předsedu ČSSD.

Zeman dodal, že sociální demokracie nemohla očekávat rychlý vzestup voličských preferencí jen tři měsíce od vstupu do vlády. Podotkl také, že v komunálních i senátních volbách, v nichž ČSSD zaznamenala výrazné ztráty, se ukázalo, že rozhodují osobnosti. „Když strany úspěšné osobnosti nemají, nemohou se divit, že čelí porážce,“.

Výročí 17. listopadu a Číňané

Zeman nejprve vzpomínal na 17. listopad (pravděpodobně 17. listopadu veřejně nevystoupí), zejména jak se účastnil debat v divadlech a se studenty na fakultách vysokých škol. Naopak plánuje, že 16. října vystoupí na Čínském investičním fóru na Pražském hradě, kde bude mít veřejné vystoupení.

Vyznamenání k založení republiky

U příležitosti 28. října vyznamená velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého in memoriam, dále pak také bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, slovenského podnikatele Pavola Krúpu činěkdejší novinářku Janu Lorencovou.

Zeman uvedl, že za výstižné pojítko tří současníků z oceněných, které jmenoval, považuje jejich boj proti „ekonomickým zm*dům“. Bývalá šéfka ERÚ Vitásková podle něj bojuje proti tzv. solárním baronům, finančník Krúpa proti podnikateli Zdeňku Bakalovi. Právě spor mezi Bakalou a Krúpou se v poslední době výrazně vyostřil, kdy v září Bakala zažaloval Krúpu za údajný pokus o vydírání. Krúpa následně Radiožurnálu potvrdil, že na Bakalu připravuje žalobu za poškození svého jména i jména jeho bývalé firmy Arca Capital.

Krúpa v roce 2003 založil společnost Arca Capital, v Česku na sebe poprvé výrazně upozornil o čtyři roky později, když jeho Arca Capital Bohemia koupila od bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) akcie firmy Moravia Energo. Díky transakci s třetinovým podílem v obchodníkovi s energií (který později zkrachoval) tehdy Gross podle médií vydělal 80 milionů korun. Ve stejném roce Krúpa koupil společnost Marila Balírny od podnikatelů Tomáše Pitra a Jiřího Syrovátky. Většinu firmy Arca později prodala, dodnes z Marily drží jen Ondrášovku, ke které přikoupila Karlovarskou Korunní, má i Šaratici.

Bývalá investigativní novinářka a politička Jana Lorenzová ve známost vešla zejména reportážemi v České televizi v pořadech Nadoraz, Fakta, Klekánice či Za zdí. Nejznámější byly její reportáže o cause LTO (lehkých topných olejů), o podvodech s drahými kameny nebo o krachujících kampeličkách.

V období 2013 až 2017 se aktivně věnovala politice, působila v Poslanecké sněmovně, kam byla zvolena jako nestraník za hnutí ANO. V roce 2012 neúspěšně kandidovala do Senátu jako nestranička za Stranu státu přímé demokracie – Stranu práce.

Řád bílého lva se letos Zeman chystá udělit někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi. Už dříve prezident prozradil, že státní vyznamenání udělí při 100. výročí vzniku Československa také zpěváku Michalu Davidovi či učitelce mateřské školy z Jívové na Olomoucku Darině Nešporové za záchranu života předškoláků při loňské dopravní nehodě na Olomoucku.

Některým z řádů či medailí vyznamená Zeman také trojici českých vojáků, kteří padli na začátku srpna při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Vyznamenání od něj dostane i dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká.

 

, , jk