Až milion podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu. Europoslankyně žádá odškodnění
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Europoslankyně Virginie Joronová navrhla vznik „Evropského fondu pro odškodnění obětí očkování proti onemocnění COVID-19“. Podle ní by za vedlejší účinky vakcín a úmrtí po očkování proti onemocnění covid-19 měla platit Evropská unie, která vakcíny nakoupila. V návrhu na odškodnění uvádí Joronová i počty: očkování proti covidu si podle ní v EU vyžádalo přibližně pět tisíc obětí, s nežádoucími účinky se potkal zhruba milion lidí. Podle Evropské lékové agentury jde však zatím pouze o nahlášená podezření vedlejších účinků.
Francouzská europoslankyně ze strany Marine Le Penové Národní sdružení požaduje zřízení fondu i proto, že poslanci Evropského parlamentu neměli přístup ke smlouvám, které Evropská komise (EK) uzavírala s farmaceutickými společnostmi, které pro státy EU zajišťují vakcíny proti covidu-19. Jedná se o vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.
Joronová ve svém návrhu usnesení žádá EK, aby zřídila fond pro odškodnění obětí vakcín. Tedy lidí s nežádoucími účinky, ale i těch, kteří po očkování jednou z vakcín zemřeli.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uváděla v době, kdy Joronová podávala návrh usnesení, zhruba milion lidí, kteří měli po očkování proti covidu podezření na nežádoucí účinky, nejvíce jich pak bylo u vakcíny Commirnaty firem Pfizer/BioNTech, nejméně pak u vakcíny Janssen firmy Johnson & Johnson. Léková agentura později počet upravila. K 30. září 2021 pak EMA uvádí, že vedlejších účinků vakcín bylo méně než 700 tisíc. Tyto vedlejší účinky ale s očkováním nemusí mít žádnou spojitost, jak uvádí EMA.
Nejčastěji hlášenými podezřeními na vedlejší účinky jsou podle českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) příznaky jako horečka, zimnice, únava nebo slabost. Častým příznakem je i bolest v místě vpichu. Podle Joronové je důvodem ke zřízení fondu i fakt, že některé z nežádoucích účinků jsou závažné. Závažné neurologické účinky se údajně projevili u 75 tisíců lidí, kteří byli očkováni vakcínou firem Pfizer/BioNTech.
Joronová požaduje zřízení fondu i kvůli úmrtím, která měla souvislost s očkováním proti covidu. U vakcín, které EMA schválila, je hlášeno zhruba pět tisíc podezření. Jako poslední důvod pak francouzská europoslankyně uvádí ten, že o kupních smlouvách jednala Evropská komise a že si nepřála, aby farmaceutické laboratoře nesly odpovědnost.
Návrh usnesení byl zveřejněn 23. září. Virginie Joronová nyní čeká, zda bude její usnesení schváleno a následně předloženo Evropské komisi.