Zemanův vánoční projev

Zeman bilancoval rok. Odsoudil protivládní demonstrace, lepšolidi a vyzval k přímé volbě starostů

Zemanův vánoční projev
Zeman bilancoval rok. Odsoudil protivládní demonstrace, lepšolidi a vyzval k přímé volbě starostů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman ve vánočním projevu opět vyzval k povinné účasti ve volbách a také k přímé volbě starostů či hejtmanů. Varoval i před zpomalením české ekonomiky a za krátkodobé řešení nedostatku pracovních sil označil odebrání sociálních dávek těm, kteří odmítli nabízenou práci. Vymezil se také proti demonstracím za demisi vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM, které byly často kritické také vůči Zemanovi, dále též proti „špionománii“ a už tradičně vůči médiím.

Zeman se v projevu vymezil proti „dvěma hysterickým vlnám ze závěru tohoto roku“. Za první označil demonstrace za demisi vlády Andreje Babiše, které označil za pohrdáním voliči. „První hysterickou vlnou byly demonstrace především v pražských ulicích, vyžadující demisi vlády. Jsem toho názoru, že demonstrovat za svržení vlády má plné oprávnění v situaci totalitního režimu, demonstrovat za demisi vlády v podmínkách svobodných voleb je podle mého názoru pohrdáním vůlí voličů,“ uvedl Zeman. Protivládní protesty v průběhu roku 2018 se velice často vymezovaly i proti prezidentu Zemanovi.

Miloš Zeman se v projevu také vrátil k události, kdy někdo jeho kytici na památku 17. listopadu vhodil do koše. „Ti, kdo hází květiny do košů, jsou primitivní hlupáci,“ řekl. Podobný osud stihl v listopadu i kytici premiéra Babiše. Za druhou hysterickou vlnu označil Zeman „špionománii“. Navázal tím na kritiku českých zpravodajských služeb, které varují před vlivem ruských a čínských zpravodajců na českém území. "Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti, které se nedokážou samy ubránit," konstatovala hlava státu. Zeman se také opět opřel do médií a novinářů. 

Miloš Zeman se vyjádřil i k volbám v roce 2018, ekonomice a zahraniční politice země. Slíbil „nadáleusilovat o obranu národních zájmů ČR a její suverenitu jak v oblasti migrace, tak dalších“. „Slibuji, že i nadále budu podporovat ekonomickou diplomacii a že se budu dál setkávat s normálními občany tváří tváří během mých výjezdů po jednotlivých krajích,“ uvedl Zeman. Když hodnotil lednové prezidentské volby, dodal, že respektuje volbu jiných kandidátů.

Povinná volební účast, přímá volba starostů, roboti, lepšolidé i Afghánistán 

Zeman je dlouhodobým zastáncem povinné volební účasti, k níž vyzval i ve vánočním projevu. Vedla by dle něj k rozšíření počtu voličů i k vyšší aktivitě politiků. Vyzval i k přímé volbě starostů či hejtmanů. „Dlouhodobě navrhuji přímou volbu starostů, primátorů, hejtmanů a to tak, že jimi jsou zvoleni ti, kdo na kandidátce nejúspěšnější strany dostali největší počet preferenčních hlasů,“ řekl na svatého Štěpána Zeman. 

Prezident rovněž varoval před zpomalením ekonomického růstu, který může zapříčinit mimo jiné nedostatek pracovních sil. Krátkodobé řešení dle něj spočívá v tom, aby lidé, kteří „odmítnou nabízenou práci, nedostali sociální dávky.“ Za dlouhodobé řešení označil zvýšení produktivity práce formou robotizace. 

Zeman zmínil, že robot není jen "android či monstrum s chapadly", ale také počítačový algoritmus. "Který se už dnes uplatňuje v bankovnictví a snižuje výrazně počet bankovních úředníků. Považuji za nesmyslné, abychom této tendenci bránili například zavedením daně z robotů, což by jenom tento proces zbrzdilo a snížilo naši šanci dostat se mezi opravdu nejvyspělejší země," uvedl.

Zeman v projevu zmínil i výsledky nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) týkající se důvěryhodnosti institucí. "Na prvním místě je armáda, za ní policie, na posledních místech je televize, dále tištěná média, dále neziskové organizace a konečně církve s asi 25 procenty důvěryhodnosti," poznamenal. Tyto výsledky ho přivedly k termínu "lepšolidi", což jsou podle prezidenta lidé, kteří sami sebe považují za lepší, všem neustále radí, co mají ostatní dělat, své názory považují za nadřazené, a přitom sami v životě nic nedokázali a ničemu nerozumí. V té souvislost zmínil například komentátory v médiích nebo bývalé politiky. Prezident občany v projevu vyzval, aby si vážili lidí, kteří v životě něco dokázali a s úctou přijímali jejich rady. "Naopak ignorujte radílky, kteří sami v životě nedokázali nic," uzavřel Zeman.

Prezident dále podpořil českou misi v Afghánistánu. Vojáci v zemi podle něj chrání bezpečnost českých občanů a jednají v českém národním zájmu. Prezident ocenil činnost visegrádské skupiny (V4). Česko v ní spolu se Slovenskem, Polskem a Maďarskem podle Zemana docílilo konce diskuse Evropské unie o migračních kvótách. Zeman věří, že budou následovat další úspěchy V4.

26. prosince 2018