Zelenskyj podepsal žádost o přijetí Ukrajiny do EU. Už ji poslal do Bruselu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal žádost o přijetí své země do Evropské unie, informují o tom ukrajinská média. Dokumenty jsou podle nich už na cestě do Bruselu. Zelenskyj už dříve během pondělí v projevu řekl, že Ukrajina žádá o okamžité přijetí do Evropské unie podle nové speciální procedury.
„Prezident je přesvědčen, že Ukrajina by si to zasloužila a že je to možné,“ napsala agentura Unian. Ukrajina již roky usiluje o přijetí do Severoatlantické aliance a do EU, ale dosud nemá schválený plán kroků vedoucích k členství v NATO a ani nemá postavení kandidátské země ve vztahu k EU.
President @ZelenskyyUa has signed application for the membership of #Ukraine in the European Union.
— Verkhovna Rada of Ukraine (@ua_parliament) February 28, 2022
This is a historic moment! pic.twitter.com/rmzdgIwArc
Snahu o urychlený proces přijetí Ukrajiny do EU už podpořil i český předseda vlády Pter Fiala (ODS).
„Jsem sice příznivcem standardních procedur, ale my nyní nejsme ve standardní situaci,“ uvedl Fiala. „Musíme v tuto chvíli dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí,“ dodal.
Ukrajina už roky usiluje o přijetí do Severoatlantické aliance a do EU, ale dosud nemá ani schválený plán kroků vedoucích k členství NATO, ani postavení kandidátské země Evropské unie.
Evropské směřování Ukrajiny podpořila v neděli i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Skutečně časem, patří k nám. Jsou jedněmi z nás a my je chceme mezi námi,“ řekla von der Leyenová. Její komentář přišel několik hodin poté, co se 27 zemí EU rozhodlo dodat Ukrajině zbraně, což se stalo poprvé v historii bloku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí na twitteru napsal, že si s šéfkou EK telefonoval a probíral s ní mimo jiné i členství Ukrajiny v EU. „Také jsem si volal s von der Leyenovou. Hovořili jsme o konkrétních rozhodnutích týkajících se posílení obranyschopnosti Ukrajiny, makrofinanční pomoci a členství Ukrajiny v EU,“ uvedl Zelenskyj.
Prezidenti Bulharska, Česka, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Slovenska a Slovinska v pondělí v otevřeném dopise vyzvali členské státy EU, aby umožnily okamžitě udělit Ukrajině status kandidáta EU a zahájit přístupová jednání. Ukrajina si podle jejich přesvědčení perspektivu přistoupení k EU zaslouží.
„Vyzýváme proto členské státy EU, aby Ukrajině projevily maximální politickou podporu a umožnily institucím EU podniknout kroky k okamžitému udělení statusu kandidátské země EU Ukrajině a k zahájení procesu přístupových jednání,“ uvádí se v dopise, o němž informoval Pražský hrad.
Podporu Ukrajině v úsilí o členství v EU vyjádřili také další politici z východní části bloku. Slovenský premiér Eduard Heger bruselskému webu Politico řekl, že by si Kyjev zasloužil „zvláštní cestu“ k integraci do unie a že nyní nastala „kritická chvíle“ pro toto rozhodnutí. Ukrajinské členství v pondělí podpořil také český premiér Petr Fiala nebo polský ministr zahraničí Zbygniew Rau.
Poland has always advocated Ukraine's EU membership. Today, when the Ukrainians heroically defend themselves against Russian aggression it's high time to welcome 🇺🇦 into 🇪🇺 community. Poland will provide all necessary assistance to Ukraine's accession process. #FirstToHelp https://t.co/lX6YMH2P8S
— Zbigniew Rau (@RauZbigniew) February 28, 2022
Ukrajina je momentálně součástí projektu Východního partnerství, v jehož rámci EU podporuje proevropské směřování některých postsovětských republik. Status kandidátské země však Ukrajina dosud nezískala. Kandidátským státům západního Balkánu, které o členství usilují již řadu let, se zatím nepodařilo splnit potřebné podmínky a ještě před ruskou invazí odhadovali unijní diplomaté horizont možného ukrajinského vstupu do EU na dlouhá léta i proto, že tato myšlenka neměla podporu některých západoevropských zemí.
Mluvčí Evorpské komise v pondělí podotkl, že rychlost přijímacího procesu záleží na členských státech, které musejí schválení jeho jednotlivých etap i samotné přijetí nového člena schválit jednomyslně.