Izrael, Norsko a Dánsko ruší opatření proti covidu. Nepovažují omikron za hrozbu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Norsko v úterý s okamžitou platností zrušilo většinu dosud stanovených protipandemických opatření, oznámil norský premiér Jonas Gahr Störe. Lidé už nemusí povinně pracovat z domova, ruší se také limit deseti osob pro návštěvy v domácnostech. Rovněž izraelská vláda zrušila takzvané zelené covidové pasy jako podmínku vstupu na místa, kde se schází více lidí. V hotelích, zábavních podnicích, restauracích a tělocvičnách nebo kinech se nebudou od návštěvníků požadovat od neděle. Dánsko s 1. únorem zrušilo prakticky všechna svá opatření.
Dánsko v úterý jako jeden z prvních členů Evropské unie zrušila prakticky všechna opatření proti šíření koronaviru. Kodaň již covid-19 nepovažuje za nemoc kriticky nebezpečnou pro společnost. Dánové ode dneška nemusejí nosit roušky ve veřejné dopravě či v obchodech a nepotřebují covidový pas ke vstupu do restaurací a kaváren. V Dánsku se mohou znovu otevřít noční kluby a restaurace mají opět neomezenou otvírací dobu s možností podávání alkoholu. Ruší se také pravidlo o rozestupech, takže se mohou konat hromadné akce a obchody nemusejí omezovat počet zákazníků uvnitř. Roušky se doporučují jen ve zdravotnických zařízeních a v domech s pečovatelskou službou.
Další severskou zemí, která upouští od pandemických opatření je Norsko. Podle úterního oznámení norského premiéra Jonase Gahra Störeho země s okamžitou platností ruší většinu dosavadních protipandemických opatření. Lidé už nemusí povinně pracovat z domova, ruší se také limit deseti osob pro návštěvy v domácnostech. Vláda přesto lidem doporučila, aby nadále dodržovali odstupy, a varovala, že opatření se mohou kdykoliv vrátit. Bary a restaurace budou opět moci podávat alkohol i po jedenácté hodin večerní. V místech, kde je větší koncentrace lidí, by podle premiéra veřejnost měla nadále nosit roušky a dodržovat nejméně metrové rozestupy.
Izraelská vláda začátkem února zrušila podmínku předložit takzvané zelené covidové pasy pro vstup na místa, kde se schází více lidí. V hotelích, zábavních podnicích, restauracích a tělocvičnách nebo kinech se nebudou od návštěvníků požadovat od neděle. Zůstanou v platnosti pro rizikové akce jako svatby nebo večírky. V zemi se už 11. ledna zkrátila z deseti na sedm dní doba izolace pro lidi nakažené koronavirem, kteří nevykazují příznaky covidu. A vláda už dříve zrušila rozsáhlá cestovní omezení, ve středu 26. ledna schválila ukončení povinné karantény školáků, kteří přišli do kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem, úprava vstoupila v platnost o den později.
Slovensko od 4. února nebude vyžadovat karanténu vedle očkovaných už ani od cestovatelů, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid. Pro neočkované se délka izolace po vstupu do země při zkrátí na pět dnů z nynějších deseti. Karanténu zároveň bude možné ukončit i dříve, a to negativním testem na koronavirus. Od 10. ledna byl na Slovensku zrušen zákaz nočního vycházení. Nouzový stav a zákaz vycházení s výjimkami zavedl kabinet premiéra Eduarda Hegera loni v listopadu kvůli přetíženým nemocnicím. Od poloviny prosince pak omezení volného pohybu osob platí už jen večer a v noci. Od 25. ledna se v zemi zkrátila obecná délka izolace pro infikované koronavirem a délka karantény jejich blízkých kontaktů shodně na pět z původních deset dnů.
Ve Velké Británii od 27. ledna není v zemi ze zákona povinné nosit roušky ve vnitřních prostorech a lidé se nemusí před vstupem do divadel či hudebních klubů prokazovat takzvanými covidovými pasy. Majitelé a pořadatelé nicméně stále mají možnost tuto povinnost vyžadovat. Zakrývání obličeje proto například zůstane povinné v londýnské veřejné dopravě, stejné opatření vyhlásily velké řetězce supermarketů Sainsbury's, Waitrose či Morrisons. Anglie se tím vrátila k vládnímu "plánu A" pro boj s koronavirem; zpřísněné restrikce, označované jako plán B, zavedla vloni 8. prosince. Lidé v domovech s pečovatelskou službou mohou od 28. ledna přijímat neomezený počet návštěv. Vláda již 19. ledna přestala chtít po zaměstnancích, aby upřednostňovali práci z domova.
Podle oznámení premiéra Jeana Castexe z 20. ledna začne Francie v únoru postupně uvolňovat protikoronavirová opatření. Od 2. února se zmírní pravidla týkající se práce z domova, zruší se limity pro počet účastníků sportovních a zábavních akcích a povinnost nosit i venku ochranu nosu a úst. Od 16. února si návštěvníci kin budou moci ke sledování filmu koupit občerstvení. Znovu otevřít také budou smět noční kluby. Nicméně podle všeho se od příštího pondělí lidé bez potvrzení o očkování nebo o prodělání covidu-19 nedostanou do restaurací, kaváren, kin nebo dálkových vlaků. Už k tomu nebude stačit negativní test.
Od 22. ledna Irsko zrušilo téměř všechna dosavadní omezení. Opět se mohly plně otevřít hospody, restaurace a diskotéky a jejich návštěvníci už nemusejí prokazovat očkování nebo dodržovat rozestupy. Nejméně do konce února ale zatím zůstane v platnosti povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a v obchodech. Na základě doporučení zdravotních úřadů vláda 21. ledna mimo jiné rozhodla, že bary a restaurace už nebudou muset zavírat ve 20:00. Venkovní i vnitřní akce se mohou konat bez omezení kapacity. Restrikce vláda zavedla na konci minulého roku, kdy udeřila omikronová vlna. Od pondělí 24. ledna přestala platit povinnost využívat možnost práce z domova tam, kde je to možné.
Nizozemsko od 26. ledna uvolnilo další protiepidemická opatření navzdory rekordním počtům nově nakažených. Od tohoto data mohly znovu otevřít restaurace, bary i divadla, mají povolenou otevírací dobu do 22:00. Zákazníci se musejí prokázat dokončeným očkováním, zotavením z covidu-19 nebo aktuálním negativním testem. Lidem se otevřely také zábavní parky, zoologické zahrady a sportovní utkání. Přes rekordní počty nových koronavirových nákaz experti tvrdí, že nyní převládající varianta omikron "má méně závažný klinický obraz" než delta, která způsobila předchozí epidemickou vlnu a umožňuje tak uvolnění přísné uzávěry, která v zemi platila od poloviny prosince.
Dva španělské regiony, Katalánsko a Kantábrie, začaly od 20. ledna uvolňovat svá pandemická opatření. Katalánsko zrušilo zákaz nočního vycházení, který platil od jedné do šesté hodiny ranní. Také nově zrušilo s platností od pátku 4. února covidové certifikáty pro vstup do restaurací, barů či posiloven. Zákaz nočního vycházení zrušila i Kantábrie. Španělské ministerstvo zdravotnictví se už 29. prosince se zástupci regionů dohodlo na zkrácení izolace u nakažených z deseti na sedm dní. Očkování lidé po kontaktu s nakaženým nemusejí nově odejít do izolace vůbec, u neočkovaných se karanténa po kontaktu zkrátila rovněž na sedm dní.
V Jižní Koreji od 26. ledna platí několik nových pravidel – z deseti na sedm dní se zkrátila karanténa pro očkované lidi s pozitivním testem. Ti, kdo mají za sebou očkování a přijdou do kontaktu s nakaženým, do karantény nemusí vůbec, ale mají o svém stavu denně informovat úřady a po šesti dnech se otestovat. Země také rozšířila rychlé testování v reakci na rychlejší nárůst počtu nakažených, než zdravotní úřady očekávaly.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.