Dvořák, Lumièrové, Pinokio

Dvořák, Lumièrové, Pinokio

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Klavír Antonína Dvořáka

Nová nahrávka všech třiadvaceti Moravských dvojzpěvů je kuriózní tím, že na ní zní autentický Mistrův klavír značky Bösendorfer z roku 1879, exponát pražského Muzea Antonína Dvořáka v Praze. Hraje Vojtěch Spurný, zpívají  Simona Šaturová, Markéta Cukrová a Petr Nekoranec.

Antonín Dvořák: Moravské dvojzpěvy. Supraphon, Celkový čas 48:31.

Filmové začátky

Dokumentární film představuje vybraných 108 krátkých snímků, které před více jak 120 lety vytvořili vynálezci kinematografie, bratři Louis a Auguste Lumièrové. Snímky o délce 50 sekund jsou precizně zrestaurovány, vedle světoznámých hitů se mezi nimi objeví i zapadlé skvosty z počátků filmového průmyslu.

Bratři Lumièrové, FR, dokumentární, 90 min.

Futuristické podobenství

Evropa blízké budoucnosti. Aryan je postřelen při pokusu o nelegální přechod hranic. Zjišťuje však, že díky zranění získal záhadnou schopnost levitovat. Cynický Dr. Stern chce jeho tajemství využít ve vlastní prospěch. Futuristické podobenství navazuje na sérii mezinárodně úspěšných maďarských filmů.

Měsíc Jupitera, Maď., Něm., drama, thriller, 123 min. V kinech od 26. dubna.

Kvalitní sci-fi pro děti

H2O není jen chemická značka vody, ale také název kamarádů Huga, Huberta a Ofélie, tří žáků základní školy. Pomocí zmenšovátka podnikají dobrodružné výpravy vodovodním potrubím. Dobrodružná sci-fi Petra Stančíka s ilustracemi Galiny Miklínové získala cenu Zlatá stuha za nejlepší knihu v kategorii beletrie pro děti.

Petr Stančík: H2O a tajná vodní mise. Abramis, 84 str.

Pinokio v divadle

Gepeto se rozhodne vyřezat loutku chlapce Pinokia, aby s ním hrál a potěšil lidi. Dřevěný panáček však nechce dělat pořád dokola totéž, a tak se jednoho dne rozhodne utéct a vyrazí do světa. Nová Pinokiova dobrodružství jsou určena divákům od 5 let. Autorská inscenace Jiřího Jelínka je volně inspirována známou knihou Carla Collodiho.

Inscenaci Pinokio uvádí divadlo Minor.

Mladí polští architekti

Výstava Mladí polští architekti 2.5D prezentuje projekty, které nejenže dobře vypadají, ale jsou také významné pro místní komunity. Každý z těchto designů vypráví příběh. Jejich autorům je kolem 40 let, takže si ještě pamatují, jaké to bylo žít ve stínu Sovětského svazu, avšak zároveň se svou profesí začali již v době integrace do Evropy.

Výstava je k vidění v Galerii Architektury Brno do 4. května.

Král balkánské hudby

Skladatel a „král balkánské hudby“ Goran Bregović a jeho Orchestr pro svatby a pohřby se vrací s albem Three Letters From Sarajevo, jež patří mezi deset nejprodávanějších desek na světě. Dílo věnované Sarajevu představí v Praze spolu s Českým národním symfonickým orchestrem.

Koncert se uskuteční 30. dubna ve velkém sále Lucerny.

27. dubna 2018