Důlní neštěstí

Tragédie na Karvinsku. Po výbuchu metanu v dole zemřelo 13 horníků

Důlní neštěstí
Tragédie na Karvinsku. Po výbuchu metanu v dole zemřelo 13 horníků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Při čtvrtečním neštěstí v dolu ČSM na Karvinsku zemřelo 13 horníků. Šlo o 12 Poláků a jednoho Čecha. Novinářům to v pátek ráno potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. V nemocnicích jsou tři zranění horníci. Jeden z nich je nadále v kritickém stavu, řekla v pátek mluvčí FN Ostrava Naďa Chattová.

Z 13 mrtvých horníků je zatím na povrchu pouze jeden, ostatní zůstávají podle Čelechovského v podzemí. Není zatím jasné, kdy bude možné těla vytáhnout. Nejdříve to bude po Novém roce. „Na místě důlního neštěstí nyní budujeme ochranné hráze, které mají zamezit požáru. Na místě je velmi špatná viditelnost,“ sdělil Čelechovský.

Výkonný ředitel OKD Boleslav Kowalczyk novinářům řekl, že záchranné práce stále pokračují, ztěžuje je však požár v dole. Ve čtvrtek večer bylo jasné, že výbuch nepřežilo pět horníků, osm dalších se pohřešovalo. „V určitém okamžiku jsme při narůstajícím požáru zhodnotili, že není možné se k pracovníkům dostat. Koncentrace, které tam jsou, jsou neslučitelné se životem. Vedoucí likvidace havárie rozhodl o plošném uzavření prostoru. Připravujeme stavbu hrází, trvat by to mělo do neděle,“ řekl Kowalczyk.

Podle Čelechovského speciální komise zjišťuje, proč v dole metan vybuchl. „Musíme si počkat na výsledky tohoto šetření,“ uvedl. Za OKD vyjádřil hlubokou upřímnou soustrast všem rodinám obětí.

Lokalita je nyní uzavřená, což se dotýká práce 800 zaměstnanců ze dvou směn. Museli zůstat doma, kde budou zřejmě do neděle, než se podaří prostor zatarasit. Pobírají 100 procent mzdy, protože jde o překážku na straně zaměstnavatele.

Dva ze tří zraněných byli ve čtvrtek převezeni do FN Ostrava (FNO). Jeden z nich je nadále v kritickém stavu, řekla ráno mluvčí nemocnice. Ihned po transportu byl operován na oddělení popálenin. Popáleniny měl na hlavě, krku, trupu, rukou a nohou. Druhý z mužů je ve stabilizovaném stavu. Třetího zraněného záchranáři převezli do nemocnice v Karviné. Byl odhozen tlakovou vlnou a jeho zranění jsou spíše lehká.

Horníka v kritickém stavu do fakultní nemocnice transportoval vrtulník. Podle mluvčí FNO Nadi Chattové má hluboké popáleniny zhruba na 50 procentech těla. Na stejné klinice je i další horník, který je ve stabilizovaném stavu, avšak jeho zranění jsou vážná.

Mluvčí nemocnice Karviná-Ráj Radmila Fleischerová uvedla, že v karvinské nemocnici je na chirurgickém oddělení jeden horník. Aktuálně čeká na doplňující vyšetření. „Podle výsledku vyšetření se rozhodne, zda půjde domů, nebo bude muset zůstat v nemocnici. Jeho zranění byla lehká, takže je spíše na pozorování,“ řekla Fleischerová. Muž by tak zřejmě vánoční svátky mohl strávit v domácím ošetřování, jasněji by mohlo být už dnes.

Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí. V současnosti těží ve dvou dolech. Důlní závod 1 vznikl k 1. lednu 2015 sloučením původních závodů Důl Darkov a Důl Karviná. Důlní závod 2 vznikl k 1. lednu 2015 přejmenováním původního Závodu Důl ČSM a nachází se ve východní části karvinské dílčí pánve. Územně je členěn do dvou oblastí: Sever a Jih. Dobývací prostor je v katastrech obcí Stonava, Karviná, Albrechtice u Českého Těšína a Chotěbuz.

Důlní neštěstí v Karviné je druhé nejhorší na území ČR od roku 1990 a zároveň vůbec nejhorší, které kdy zasáhlo obyvatele Polska na území České republiky.

K dolu na Karvinsku přijede polský i český premiér

Na místo neštěstí v dole ČSM na Karvinsku, kde přišlo ve čtvrtek o život 13 horníků, přijeli v pátek ráno premiéři Česka a Polska. Mezi mrtvými a zraněnými jsou zejména Poláci.

Polský premiér Mateusz Morawiecki (PiS) označil neštěstí v dole na Karvinsku za obrovskou tragédii. Polští záchranáři a další technika bude na místě neštěstí pomáhat českým kolegům, dokud to bude potřeba. Polský premiér to dnes řekl novinářům po návštěvě místa neštěstí. Po výbuchu metanu v dole zemřelo 13 horníků, z toho 12 bylo Poláků. Premiér vyjádřil soustrast všem pozůstalým.

Morawiecki uvedl, že zásah komplikuje horko v podzemí. Je tam až 200 stupňů Celsia a v místě požáru mnohem více.

„Hned po skončení Bezpečnostní rady státu letím na místo tragédie do dolu ČSM, abych zjistil, jakou pomoc může naše vláda poskytnout,“ uvedl ráno na twitteru Babiš. On i jeho polský protějšek vyjádřili v noci soustrast pozůstalým a nabídli pomoc.

O možnostech pomoci bude jednat v pátek také ministerstvo práce a sociálních věcí. „Na MPSV navrhneme možnosti, jak poškozeným poskytnout okamžitou sociální pomoc,“ sdělila na twitteru ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Poslanci uctili minutou ticha památku obětí důlního neštěstí

Čeští poslanci uctili v úvodu pátečního jednání sněmovny minutou ticha památku obětí důlního neštěstí v dole ČSM na Karvinsku. 

„Je to opravdu velká tragédie,“ řekl Josef Hájek (ANO), jenž v OKD v minulosti řadu let pracoval. Mezi poslanci vyhlásil sbírku pro pozůstalé.

 

, red, drb

20. prosince 2018