Expředsedové

Problém s bývalými předsedy. Strany to s nimi „neumí“

Expředsedové
Problém s bývalými předsedy. Strany to s nimi „neumí“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Sjezdy, kongresy či sněmy několika parlamentních stran z poslední doby provází zajímavý trend. Nezvou totiž bývalé předsedy, nebo na ně pozvaní exšéfové odmítnou přijít. To potvrzuje často skloňovanou myšlenku, že české politické strany s delší historií vztahy s bývalými šéfy tzv. neumí. Naposledy se to projevilo na pátečním sjezdu KDU-ČSL, který v sobotu pokračuje. Na sjezdu sice nechyběl expředseda Jan Kasal a mezi pozvanými byl Jiří Čunek, nepozván ale zůstal Miroslav Kalousek (dnes TOP 09).

„Pan Kasal tu je, pan Čunek samozřejmě byl pozván, ale je na dovolené,“ uvedla pro Echo24 v pátek odpoledne během sjezdu KDU-ČSL mluvčí strany Denisa Morgensteinová. „Pan Svoboda (expředseda Cyril Svoboda – pozn. red.) přijede na oslavy 100 let strany v neděli a pan Kalousek nebyl mezi pozvanými, za TOP 09 vystoupil pan předseda Pospíšil,“ dodala. Kalouskův rozchod s KDU-ČSL je oproti ostatním expředsedům spojen se vznikem konkurenční strany. Kalousek lidovce opustil v roce 2009, TOP 09 spoluzaložil ve stejném roce.

Komplikované vztahy s expředsedy má i ČSSD. Z pozice prezidenta na jejím posledním sjezdu sice vystoupil Miloš Zeman, který zároveň uvedl, že sociální demokraty bude volit v eurovolbách. Vztah ČSSD a Zemana ale provází i řada konfliktů. Zvláště pak expremiéra Bohuslava Sobotní (ČSSD) Zeman „nešetřil“. Pamětná je scénka z Pražského hradu, kam Sobotka na jaře 2017 nesl demisi své vlády a Zeman na něj ukazoval holí a odcházel, když Sobotka ještě hovořil. Sám Bohuslav Sobotka na sjezd ČSSD pozván byl, nedorazil ale. Na sjezdech ČSSD už několik let nevystupuje ani expředseda Jiří Paroubek.

Podobné je to i s ODS. Expředsedy má dva, Mirka Topolánka a Václava Klause. Ani jeden na kongresech ODS nevystupuje. O nejčerstvějším konfliktu Václava Klause s ODS, který se točil kolem vyloučení Václava Klause ml. ze strany, píšeme ZDE.

,

30. března 2019