ATENTÁT NA ÍRÁNSKÉHO FYZIKA

Atentát bez útočníků. Íránského fyzika zabil dálkově ovládaný kulomet. Poté sám explodoval

ATENTÁT NA ÍRÁNSKÉHO FYZIKA
Atentát bez útočníků. Íránského fyzika zabil dálkově ovládaný kulomet. Poté sám explodoval

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Atentát na jaderného fyzika a otce íránského atomového programu Mohsena Fachrízádeho koncem listopadu se zřejmě uskutečnil „bez jediného útočníka na místě činu“. Útok, který většina íránských představitelů připsala Izraeli, se měl uskutečnit za pomocí dálkově ovládaného kulometu umístěného v autě. Íránský státní list Kejhán už dříve napsal, že pokud se vina Izraele potvrdí, měl by následovat útok na izraelskou Haifu, který by měl způsobit materiální škody i ztráty na životech.

Podrobnosti k útoku zveřejnila už minulý týden agentura Fars, která napsala, že Fachrízádeha zabila palba z kulometu ovládaného na dálku. Jako první ale podle BBC místní ministerstvo obrany uvádělo, že došlo k přestřelce mezi útočníky a Fachrízádeho ochrankou. Podle prvních zpráv měli být tři až čtyři teroristi zabiti.

Následně ale íránská média přišla s verzí, která zahrnuje vůz s dálkově ovládaným kulometem nebo „jiná zbraň ovládaná satelitem“. Informaci později potvrdil kontraadmirál Ali Šamchaní, který stojí v čele Nejvyšší rady národní bezpečnosti, který uvedl, že šlo o útok speciální metodou, která využívá dálkově ovládané zbraně. Podle Šamchaního se celá akce odehrála bez přítomnosti jediného útočníka na místě činu.

Agentura Fars uvedla, že doprovodné auto, které jelo za Fachrízádehovým, ho předjelo, aby zjistilo bezpečnost zbývající trasy. V tu chvíli se ozvala palba na Fachrízádehovo obrněné auto. Fyzik vystoupil, protože se domníval, že hluk souvisí s technickou poruchou nebo kolizí. Pak se z auta zaparkovaného asi 150 metrů od místa ozvala další střelba, a Fachrízádeh byl dvakrát zasažen stejně jako jeho strážce. Po výstřelech pak auto se autonomní zbraní explodovalo. Fars také uvedla, že majitel inkriminovaného vozu z Íránu odjel již 8. listopadu.

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil Izrael, že se snaží v regionu vyvolat chaos, a pohrozil „odvetou v pravý čas“. Írán ale podle jeho slov nehodlá padnout do léčky nastražené Izraelem.

List Kejhán, jehož šéfredaktora jmenuje duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, napsal, že Írán by měl za atentát na Fachrízádeho zaútočit na izraelské přístavní město Haifa. „Útok by měl být veden tak, aby zničil tamní provozy a způsobil i velké lidské ztráty,“ napsal komentátor listu.

Agentura Reuters ale připomíná, že by takový útok snížil naději, že USA změní politiku vůči Íránu po nástupu zvoleného prezidenta Joea Bidena do Bílého domu. Současný prezident Donald Trump před dvěma lety odstoupil od smlouvy o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce. Írán pak začal dohodu vypovídat také a nyní ji už porušuje, i když inspektory MAAE do svých provozů stále pouští.

 

, jkr

6. prosince 2020