ODS chce odložit změnu financování školství, Babišova vláda je proti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Odklad rozsáhlé změny ve financování regionálního školství o deset let, jak navrhli poslanci ODS, vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) zřejmě nepodpoří. Reforma, jež podle nynějšího znění školského zákona nastane od příštího roku, je předpokladem pro spravedlivější přerozdělení státních peněz školám a školským zařízením, stojí v podkladech pro středeční schůzi kabinetu.
Stát bude platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Změnu zakotvila vládní předloha schválená v minulém volebním období. Novela poslanců ODS si klade posunutím účinnosti za cíl „vyvolat vážnou odbornou a politickou debatu na toto zásadní školské téma“.
Nový způsob financování je podle předkladatelů nebezpečný kvůli tlakům na státní rozpočet, hrozí prý otřesem rozpočtové kapitoly školství, svou nesystémovostí a složitostí. Změna financování škol podle autorů také sníží motivaci ředitelů úspěšných škol, o které mají žáci a studenti zájem.
V podkladech pro vládu se naopak píše, že dlouhodobé zachování nynějšího stavu financování škol by vedlo ke snižování kvality a rozsahu vzdělávání. „V oblasti středního vzdělávání vede stávající model financování často k přijímání žáků, kteří na daný obor nemusejí mít studijní předpoklady nebo obor dokonce nedostudují,“ stojí v nich.
Změna financování se bude podle platného zákona týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce. Financování soukromých a církevních škol zůstane stejné. Ministerstvo školství tehdy uvádělo, že nový systém přinese spravedlnost a zmírní administrativu.
Nyní se výše platby za žáka v konkrétním oboru nebo typu školy liší podle regionů, uvádělo ministerstvo. Krajské úřady totiž přerozdělují peníze z ministerstva školám a každý z nich k tomu přistupuje jinak. Nově ministerstvo určí, kolik peněz dostane konkrétní škola, financování by se tak mělo sjednotit. Ministerstvo odhadlo náklady na financování změny pro první rok na 2,5 až pět miliard korun.