Zeman v Rakousku

Zemana přijal rakouský prezident. Mluvili i o kanálu Dunaj-Odra-Labe

Zeman v Rakousku
Zemana přijal rakouský prezident. Mluvili i o kanálu Dunaj-Odra-Labe

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Českého prezidenta Miloše Zemana ve svém vídeňském sídle Hofburgu uvítal s vojenskými poctami prezident Rakouska Alexander Van der Bellen. Česká hlava státu se svůj rakouský protějšek snažila přesvědčit o významu rozšířené spolupráce visegrádské skupiny (V4; Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) s Rakouskem a kanálu Dunaj-Odra-Labe. Van der Bellen na společné tiskové konferenci ocenil vzájemné vztahy obou zemí, zlepšení ale vidí v zatím nedokončeném dálničním propojení a ve zlepšení železniční sítě.

Rakouský prezident zdůraznil, že Rakousko s Českem pojí vynikající kulturní a ekonomické vztahy. „Česká republika je nejdůležitějším partnerem Rakouska ve střední Evropě,“ řekl Van der Bellen. Připomenul také, že Vídeň s Prahou mají především v oblasti jaderné energetiky odlišné názory. Na plán dostavby jaderné elektrárny Temelín se Rakousko podle Van der Bellena dívá s obavami, rakouský prezident ale ocenil český přístup, kdy Rakousku poskytuje veškeré potřebné informace.

Zeman na tiskové konferenci sdělil, že rakouskému prezidentovi zdůraznil význam spolupráce V4 s Rakouskem, které považuje za protiváhu těsnějšího vztahu Německa s Rakouskem. Pokud jde o vodní propojení Dunaje, Labe a Odry, zachoval Van der Bellen podle Zemana neutralitu.

Na dotaz rakouského deníku Kurier, zda mezi tématy jednání byly i poválečné československé prezidentské dekrety o zbavení německojazyčného obyvatelstva občanských práv, odpověděl Zeman, že o nich vůbec nejednali. „Už v minulosti jsem označil Benešovy dekrety za vyhaslé. Jsem pro to, aby se jimi zabývali … kvalifikovaní historici a nikoli nekvalifikovaní novináři,“ odpověděl Zeman.

Zemana ve svém vídeňském sídle uvítal Van der Bellen s vojenskými poctami. Zeman zůstal v Hofburgu i na státní oběd, který na jeho počest a počest první dámy Ivany Zemanové rakouský prezident uspořádal.
Prezident Zeman navštívil Rakousko naposledy v dubnu 2013, na začátku svého prvního funkčního období. Při předloňské návštěvě Van der Bellena v Praze oba prezidenti zdůrazňovali, že obě země mají mnoho společného, ačkoli na některé problémy mají jejich nejvyšší představitelé rozdílné názory. Obě země se však dlouhodobě neshodnou se zejména v přístupu k jaderné energetice, kterou Vídeň odmítá.

Zeman po uvítání s vojenskými poctami svému rakouskému protějšku věnoval coby dárek boty s komiksovou tématikou. Van der Bellen je totiž pověstný tím, že miluje komiksy, mimo jiné s tématikou Kačera Donalda.

Ve středu se český prezident setká také s Van der Bellenovým předchůdcem v prezidentském úřadě Heinzem Fischerem, setká se s předsedou parlamentu Wolfgangem Sobotkou, a poté zahájí podnikatelské fórum. Toho by se měl zúčastnit i rakouský prezident, česká ministryně průmyslu Marta Nováková, ministr dopravy Dan Ťok, prezidenti hospodářských komor obou zemí Vladimír Dlouhý a Harald Mahrer a jenom z české strany také téměř 37členná podnikatelská delegace.

, , tk