Důtka za klima

Padla důtka za klima? Žákyně tvrdí, že ji dostala. Škola nesouhlasí

Žákyně a tvář hnutí Fridays for Future Anna Mezgerová -

REPROFOTO: ČT24

Důtka za klima
Padla důtka za klima? Žákyně tvrdí, že ji dostala. Škola nesouhlasí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Patnáctiletá žákyně a mluvčí hnutí Fridays for Future Anna Mezgerová minulý měsíc tvrdila na veřejné diskuzi, že dostala za svou účast na demonstracích za klima třídní důtku. Informaci ale vyvrací škola, která uvádí, že důtek dostala v minulosti sice více, ale žádnou za poslední půlrok, kdy dívka aktivně participovala v bojích za klima. Informuje o tom serve Aktuálně.cz s odkazem na hospodářku pražské Základní školy Na Chodovci Nikolu Páníkovou. Žákyně ale stále trvá na tom, že důtku dostala, jen to nemá jak dokázat.

„Jak Aničku znám, nemyslím si, že by lhala schválně, jen asi nedomyslela, co tím může rozpoutat. Je to pro ni velký tlak a kdo z nás v jejím věku nechtěl být zajímavý,“ řekla serveru hospodářka Páníková. Podle katalogového listu údajně Mezgerová nějaké důtky již nasbírala, třeba za drzé chování vůči vyučujícím, žádná z nich ale přímo nesouvisela s protesty, které v Česku odstartovaly v půlce března.

Žákyně ale tvrdí, že si důtku opravdu dostala. „Dál už k tomu nebudu nic říkat. Já s tou školou chci být zadobře, já už se s nimi nechci dál hádat,“ uvedla pro Aktuálně.cz Mezgerová. Dodala, že by se v boji za klima měly řešit důležitější věci než její osobní problémy, přestože o důtce sama poprvé promluvila na moderované diskuzi s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a experty.

Mezgerové redakce Echo24 nabízela prostor pro vyjádření, mluvčí Fridays for Future ho ale odmítla. „Vůbec nechci, aby se to řešilo. Nevím, proč to všichni řeší,“ odepsala s tím, že „pokud se v tom bude dál nimrat, vyřeší to právní cestou“. Redakce se pokusila zkontaktovat i se ředitelem školy Na Chodovci. Ten však již od pátku nereaguje na mail, ani nezvedá telefon.

O důtce měl slyšet i Brabec a Hilšer

Rozruch kolem „důtky za klima“ odstartoval na stejnojmenném kulatém stolu, který organizovaly v červnu vzdělávací společnosti SKAV a EDUin. Moderovaná diskuze, které se zúčastnil i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) či senátor Marek Hilšer, se měla točit kolem studentských protestů a klimatických změn obecně. „Důtku za klima si podle mě nezaslouží studenti, ale politici, kteří dopady lidské činnosti na klima dlouhou dobu přehlíželi nebo dokonce tvrdili, že problém neexistuje,“ řekl hned na úvod Brabec podle serveru Rodicevitani.cz, který diskuzi na místě pokrýval.

Tam právě zazněla informace, že Mezgerová kvůli účasti na demonstracích za klima obdržela třídní důtku za neomluvené hodiny.„Před první stávkou jsem si ve škole vyslechla, co je to za blbost – jestli budeš stávkovat, tak bude důtka. A pak jsem opravdu dostala třídní důtku za častou absenci,“ popsala Mezgerová u kulatého stolu.

„Každý den jdu do školy a poslouchám, že jsem trapná, když jsem byla jako mluvčí Fridays For Future v České televizi. Že to moje vystoupení bylo trapný. I jen když si připnu odznáček Fridays For Future, tak už jsem podle ní trapná,“ dodala tehdy ještě studentka na konto učitelky, která má na škole na starost přírodopis, zeměpis i ekologický seminář.

Důtka dokázat jde, uděluje se na zvláštním listu papíru

„Třídní důtka se na vysvědčení neuvádí, uděluje se na zvláštním listu papíru. Kdyby ji Anička měla, mohla by vám ji předložit v písemné formě,“ uvedla hospodářka školy Nikola Páníková pro Aktuálně.cz. Žákyně ale oponuje tím, že svou důtku byla nucena vrátit k archivaci, proto nemá žádné důkazy.

Vyhláška ministerstva školství ale nevidí důvod pro zpětné vybírání dokumentu – podle ní totiž musí být udělená důtka prokazatelně oznámena žákovi a zákonnému zástupci.

Stejně tak podle pravidel hodnocení na Základní škole Na Chodovci není možné, aby byla důtka třídního učitele udělena za omluvenou absenci – to jde jen v případě neomluvené a žádnou takovou Mezgerová prý neměla. Dříve tvrdila, že třídní učitelka, která její mimoškolní aktivity prý kritizovala, ale nechtěla rodiči podepsané omluvenky za absence na protestech přijmout.

 

, vt

3. července 2019