Problematické testování na koronavirus. V lékárnách není dostatek testů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Koronavirové samotesty se v posledních měsících staly běžným zbožím lékáren, ale i dobrých hypermarketů či supermarketů. S horšící se epidemickou situací je však v listopadu o takové samotesty nebývalý zájem a jsou nedostupné. To může představovat výrazné komplikace pro lidi, kteří potřebují vědět, zda nejsou nakažení. V současné době se totiž prodlužují také čekací doby na testovacích místech, kde se využívá metodika PCR a lidé na odběr někdy musejí čekat až týden.
S nedostatkem antigenních testů se potýkají lékárny v celém Česku. Prakticky vyprodány byly také v pražských lékárnách, kde jejich dostupnost zjišťoval redaktor deníku Echo24. Ze čtyřech oslovených měli testy k dispozici pouze v jedné, a to jen dražší balení po pěti kusech.
„Testy na koronavirus nemáme,“ zněla, stejně jako v dalších apotékách, odpověď pracovnice lékárny na pražském Vítězném náměstí. Podle ní je příčinou vysoká poptávka zákazníků, ale také údajně přísné normy ministerstva zdravotnictví na kvalitu testů, které výrobci někdy nejsou schopni splnit.
Podle tiskové mluvčí lékárenské sítě BENU Veroniky Lucké Loosové je problémem právě vysoká poptávka zákazníků. Aktuální poptávka po antigenních samotestech je stále obrovská. Zákazníci většinou vykoupí zásoby lékárny během pár dnů po naskladnění. Snažíme se zásobovat naše lékárny pravidelně, přesto se stává, že po nějakou omezenou dobu nejsou testy na lékárnách dostupné,“ sdělila lékárna deníku Echo24.
„Výrobci nestíhají,“ tvrdí lékárna
Za nárůstem poptávky, na kterou lékárny nedokáží pružně reagovat, je podle ní špatná epidemiologická situace. „Výrobci aktuálně nestíhají vyrábět. Zvýšený zájem o tyto produkty pravděpodobně souvisí se stále zhoršující se epidemiologickou situací. Lidé se testují sami, ať už ve strachu o své zdraví, tak proto, že nechtějí ohrozit své blízké,“ dodala Veronika Lucká Loosová.
Podobně vysoký zájem hlásí také další tuzemská velká síť lékáren Dr.Max. „Momentálně jde o velmi rychloobrátkové zboží – cokoli naskladníme, vyprodává se rychle,“ potvrdil deníku Echo24 tiskový mluvčí Michal Petrov a odkázal na e-shop lékárny, který v pondělí nabízel jen velké dvacetikusové balení testů. Všechny ostatní byly nedostupné. Také další oslovené kamenné Dr.Max neměly k dispozici většinou žádné testy, případně pouze velká balení po několika kusech.
„Doskladňujeme průběžně, i když v poslední době zaznamenáváme víc problémů v dodávkách než dříve. Je to logické, jak víte, kvůli infekci se omezuje práce v různých logistických uzlech napříč planetou a dodavatelské řetězce globálně nefungují optimálně. Takže ano, potýkáme se s výpadky, ale zatím nikoli dlouhodobými, řeč je o řádu dní. Stále se pohybujeme ve schématu „doskladníme – rychle vyprodáme“. To se bohužel v lékárnách týká právě například jednokusových balení,“ přiznává Petrov.
Nedostatek samotestů přichází v době, kdy je se Česko nachází ve čtvrté vlně koronavirové epidemie a trhá rekordy nově nakažených. S tím je také vyšší tlak na testovací místa. V některých z nich musejí objednaní zájemci čekat na odběry PCR testem i týden či několik dní.
Antigenní testy se v Česku ve velkém rozšířily a začaly prodávat na přelomu loňského a letošního roku. Právě v současném měsíci však zaznamenal Dr.Max podle svého mluvčího zatím největší zájem o testy od začátku pandemie, za necelý měsíc se jich prodalo 186 604 kusů. Lidé je používají nejen v případě, že mají symptomy onemocnění, ale do minulého týdne bylo možné se samotesty prokazovat například při vstupu do provozoven služeb. Od nového týdne však vláda změnila pravidla a v současnosti uznává už jen očkování či prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce.
Samotesty se naopak nadále využívají ve firmách, kde bylo nařízeno povinné testování neočkovaných zaměstnanců, a také ve školách, kde se testují jak neočkované děti, tak zaměstnanci. Zatímco antigenní testy pro školy již docházejí, a to i ve skladech Státních hmotných rezerv, které nyní vypsaly narychlo tendr na nové testy, firmy zatím s obstaráváním testů větší potíže nemají.
„Větší zaměstnavatelé měli většinou zásoby, takže problémy s dostupností testů nemáme,“ sdělil deníku Echo24 prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a rovněž viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Kritizuje však nastavená pravidla ohledně testování zaměstnanců. „Větší problém je v tom, že zatímco na jaře, když se zaměstnanec odmítl testovat, byly to překážky na jeho straně a musel zůstat doma. Když se odmítne testovat teď, tak mu musíme umožnit pracovat, udělat mu samostatnou jídelnu na oběd a odpočinkovou místnost. Je to výsměch všem zodpovědným lidem, kteří dodržují pravidla,“ vadí Prouzovi to, že netestovaní zaměstnanci mohou pokračovat ve výkonu své práce, zaměstnavatelé je však při pauzách musejí oddělovat od očkovaných, promořených či testovaných.