Kam směřuje ČSSD

Příliš velké ústupky ANO mohou stát Hamáčka křeslo šéfa ČSSD, říká Dienstbier

Kam směřuje ČSSD
Příliš velké ústupky ANO mohou stát Hamáčka křeslo šéfa ČSSD, říká Dienstbier

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Senátor Jiří Dienstbier připomíná, že nově zvolené vedení musí počítat s variantou, že pokud vyjednají velké ústupky s hnutím ANO, mohou být na příštím sjezdu strany 7. dubna odvoláni. Zároveň se Dienstbier staví kriticky k vyjednávání o nové vládě. Podle něj by vláda s Andrejem Babišem v koalici mohla ČSSD uškodit, podobně jako tomu bylo před posledními parlamentními volbami. Senátor sociální demokracie deníku Echo24 také řekl, jaký zájem má společnost Agrofert na výběru exekutorů, či jaké podmínky by si měla strana vyjednat s komunisty při případné podpoře.

Na sjezdu ČSSD byl zvolen předseda Jan Hamáček a statutárním místopředsedou Jiří Zimola. Dává to určitý signál k nějaké změně?

Nějaký signál to vysílá. Jan Hamáček je přeci jenom z těch kandidátů, kteří měli sílu nejvíce progresivní. Zároveň je schopen mluvit se všemi skupinami v sociální demokracii. Jiří Zimola představuje konzervativnější část ČSSD. Záleží na tom, jak budou schopni fungovat týmově. Zatím to vypadá, že se snaží. Důležité ale je, jak zvládnou vyjednávání o vzniku vlády. Teď nechci vůbec předjímat, jestli výsledkem má být účast sociální demokracie ve vládě nebo opoziční role. Já na to mám jednoznačný názor, ale samozřejmě oni mohou obhájit teoreticky i jinou pozici.

Může strana, která získala sedm procent, vyjednat nějaké zásadní výhody se stranou třicetiprocentní? Prezident Miloš Zeman na sjezdu mluvil o tom, že by sociální demokracie měla trvat na náměstcích.

To mě v podstatě vůbec nezajímá. To byl naprostý nesmysl a také všichni na sjezdu se shodli, že to byl nesmysl. To si myslím, že by byla vůbec nejhorší varianta, abychom umožnili Andreji Babišovi vládnout a neměli reálnou příležitost cokoliv prosazovat. To znamená nemoct ovlivnit co se ve státě děje a přitom nést za všechno zodpovědnost. To je politicky nejsebevražednější varianta.

Berete tedy že vám Zemanův projev nemohl v ničem pomoci?

Miloš Zeman si především přijel dovyřídit své účty se sociálními demokraty. Vůči některým byl velmi sprostý ve svém projevu.

Myslíte tím třeba bývalého premiéra Bohuslava Sobotku?

Nebo Vladimíra Špidlu, který na rozdíl od Miloše Zemana, když skončil ve funkci, tak zůstal v sociální demokracii. Vždycky se snažil ze všech sil pomáhat. Mohl dělat chyby, ale snažil se pomáhat. Oproti tomu Miloš Zeman se za každou cenu snažil škodit. Pokud Zeman kritizuje někoho, jako je Vladimír Špidla, tak je to podrazáctví z jeho strany a ne obráceně, jak se to snažil předkládat. Především byl ale jeho projev velmi slabý, nesmyslný. A doopravdy to všichni na sjezdu odmítli a i teď nově zvolení představitelé sociální demokracie odmítli jít touto cestou.

Hamáček se Zimolou mohou skončit

S Milanem Štěchem jste se na sjezdu dožadovali, aby delegáti odhlasovali jasné mantinely k vyjednávání o nové vládě. Proč se kolem toho strhla tak velká diskuze?

Chtěli jsme vyloučit jakoukoliv možnost podílu na vzniku vlády. Kdyby členy, zejména na ministerském postu, byly trestně stíhané osoby. Někteří tam na to reagovali tím, že chceme svázat ruce vedení, ale jak jsem uváděl, sjezd v tomto případě byl suverén a ty mantinely stanovit mohl. Vnímám to tak, že je velký problém pro značnou část, dokonce si myslím, že převážně většinovou část, abychom šli do vlády s trestně stíhanými osobami. Byť ta formulace, kterou jsme odhlasovali, je volnější, tak vyjednavači Hamáček se Zimolou musí přijít na sjezd a musí to projít hlasováním, na kterém se sjezd usnesl. Musí také takovou variantu obhájit. Kdyby vyjednali variantu, kde by trestně stíhaný Andrej Babiš byl premiérem a zároveň by tam byly velké kompromisy z hlediska našeho programu, tak také musí počítat s variantou, že budou poraženi na půdě sociální demokracie poté, až výsledek předloží k hlasování.

Obáváte se, že kdyby sociální demokracie do koalice šla, vedlo by její vládnutí ještě k většímu oslabení? Před volbami si Andrej Babiš přivlastnil úspěchy ČSSD a vydával je za své. Nemůže se to samé opakovat?

To je přesně moje obava. I kdybychom vyjednali docela dobrou koaliční smlouvu, kde by naše programové priority byly, tak by se stejně spojily všechny naše problémy Babišovou vládou. Jak už jsem zmínil, vždy to bude nějaký kompromis. Navíc máme zkušenost z minulosti, že kdykoliv jsme byli ve vládě, tak jsme tu stranu trošku zanedbávali.

Kompromis s komunisty nepřichází v úvahu

Andrej Babiš po vyjednávání s ČSSD prohlásil, že pravděpodobně by se mohla složit vláda ve formátu ANO se sociální demokracií s podporou KSČM. Jak byste se s tím srovnal například vy, kdybyste věděl že vaši stranu podporují komunisté?

Pokud vůbec bychom šli do vlády, tak bych za nejlepší variantu považoval opakování té minulé koalice. Umím si představit teoreticky i tichou podporu komunistů. Tam by to doopravdy bylo zcela zásadní vyjasnit si zahraničně-politické otázky směřování České republiky. Ať už v oblasti bezpečnosti nebo v oblasti evropské integrace.

Říkal jste, že otázka složení vlády je věcí kompromisu. Jaké kompromisy by sociální demokracie měla dělat s komunisty ?

V tomto se podle mě žádný kompromis dělat nedá. To že máme být jasně ukotveni v evropské integraci a že naše bezpečnost se odvíjí od euroatlantického uspořádání, to je oblast, kde ten kompromis podle mne nepřichází v úvahu.

Je Bohumínské usnesení ještě nějakou překážkou pro sociální demokracii?

Já už jsem před lety říkal, že Bohumínské usnesení je pro mě historický dokument. Vznikl v nějaké době, zakazoval spolupráci nejen na centrální, ale také na všech úrovních. To znamená i na krajích. Sociální demokracie si tímto usnesením ve své politice dávno neřídí.

Agrofert si vybíral exekutory

V České televizi byla odvysílána reportáž o exekucích a o problémech lidí v dluhové pasti. Jednalo se o každého desátého člověka v republice. Neměla by se ČSSD zaměřit na tyto problémy?

Samozřejmě že měla, je to moje osobní téma. Já jsem vedl expertní skupinu, která vyjednávala tuto část smlouvy. Na druhé straně za ANO v expertní skupině byli paní profesorka Válková, Robert Pelikán a Radek Vondráček. My jsme s nimi spolu s lidovci vyjednali, že se bude řešit teritorialita exekutorů. Bohužel se nám to přes ANO nepodařilo prosadit, protože to pan Faltýnek naprosto zásadně odmítl. Nechal to vyřadit ve finálním jednání.

Měl k tomu nějaký osobní důvod?

Já to vím, že k tomu měl osobní důvod. Já za ním poté šel, když jsme se viděli, protože jsem nebyl v té hlavní vyjednávací skupině. On mi poté řekl, že jim to takhle v Agrofertu vyhovuje a že si chtějí exekutory vybírat.

Proč zrovna Agrofert by si měl chtít vybírat exekutory?

Tomu jsem tehdy vůbec nerozuměl. Já třeba rozumím postoji bank, které si chtějí vybírat exekutora. U Agrofertu jsem to pochopil dodatečně, když jsem si přečetl reportáže, jak za účasti exekutorů uskutečňoval Agrofert nátlak na některé obchodní partnery, třeba při nepřítelském přebírání jejich podniku.