Sanofi jedná o prodeji Zentivy za 1,9 miliardy eur s Adventem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzská farmaceutická skupina Sanofi zahájila exkluzivní jednání o prodeji své evropské divize generických léků Zentiva za 1,9 miliardy eur (48 miliard Kč) se soukromou investiční firmou sídlící v USA Advent International. Oznámily to v úterý společnosti. Prodej by podle Sanofi měl být hotov do konce letošního roku.
Plánovaný prodej Zentivy začal v říjnu, když Sanofi strávila více než rok vyčleňováním divize do samostatné společnosti, která by mohla být prodána buď některému z konkurentů nebo investičnímu fondu, napsala agentura Reuters.
„Po komplexním přezkoumání strategických možností pro naši generickou divizi v Evropě jsme zjistili, že převedení této firmy na Advent je nejlepší možností, jak zajistit její dlouhodobý úspěch,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Sanofi Olivier Brandicourt. Generické léky jsou kopie léků, kterým vypršela patentová ochrana.
Advent plánuje investovat do Zentivy a vytvořit z ní nového, nezávislého evropského lídra v oblasti generických léků. Prodej evropských generických léků je součástí strategie Sanofi, jejímž cílem je zreorganizovat a zjednodušit společnost. Sanofi nepovažuje generické léky za svoji hlavní aktivitu.
„Advent International se specializuje na restrukturalizace firem. Pokud tedy Zentivu koupí, ta se dříve či později vrátí na burzu, odkud se stáhla v roce 2009, nebo bude přeprodána novému majiteli. Mezitím se ale Advent International bude snažit zefektivnit její chod, případně redukovat nadbytečné náklady, a zvýšit tak přidanou hodnotu její produkce. Samotná značka Zentiva případně zanikne právě až při přeprodání novému majiteli, nyní ještě ne,“ řekl v úterý hlavní ekonom brokerské společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.
Advent International patří mezi největší soukromé investiční fondy. Společnost vznikla v roce 1984 a v současnosti má ve správě majetek za 35 miliard eur. Firma se soustředí na pět hlavních sektorů – obchodní a finanční služby, zdravotní péče, průmysl, maloobchod, spotřebitelé a volný čas a technologie, média a telekomunikace.
Kovanda uvedl, že v Česku společnost ovládá například výrobce elektromotorů TES Vsetín. „Do TES Vsetín vstoupila v roce 2011, což dokládá, že i při případné koupi Zentivy nemusí být její další prodej nebo vstup na burzu bezprostřední záležitostí. O Advent International se u nás spekulovalo také v souvislosti s možnou akvizicí Plzeňského Prazdroje nebo prodejce sportovního zboží Sportisimo,“ uvedl. „V polovině minulého desetiletí Advent International koupila provozovatele palivových karet CCS, ještě dříve investovala do někdejšího tuzemského mobilního operátora OskarMobil,“ dodal.
Zentiva má sídlo v Praze, působí na více než 50 trzích a má silné postavení ve východní Evropě, zvláště v České republice, na Slovensku a v Rumunsku. Výrobní závody má v Praze a v Bukurešti a ročně vyrobí a distribuuje více než 350 milionů balení leků. V roce 2016 firmě stoupl čistý zisk o 6,4 procenta na 211,4 milionu korun. Výnosy stagnovaly na 5,2