Fiala vyzval Babiše do roka společně zrušit superhrubou mzdu. Odmítl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda ODS Petr Fiala vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se podepsal pod závazek do roka společně s ODS zrušit superhrubou mzdu. Babiš to nepřijal, označil výzvu demagogii a řekl, že superhrubou mzdu chce vláda snížit na 19 procent. Zaznělo to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V reakci na dokončení auditu EK ke střetu zájmů premiér uvedl, že dodržel zákon, postupoval podle něj a jím vlastněnou firmu vložil do svěřenského fondu. Na zveřejnění auditu prý nemá vliv.
Zrušení superhrubé mzdy má v programu vláda i ODS. „Zrušme do roka a do dne superhrubou mzdu, my dáme hlasy, vy dáte hlasy a nepotřebujete k tomu komunisty. Pojďte to podpořit, zrušme superhrubou mzdu a lidem vzrostou platy,“ řekl Petr Fiala.
Předseda vlády Fialovu výzvu označil za demagogii a argumentoval minulostí. „Toto je největší podvod ODS na voliče. Proč vznikla superhrubá mzda? Oni slibovali 15-procentní rovnou daň. Potom to nevyšlo a co udělali? Navýšili základ ze sto na sto čtyři,“ reagoval premiér. Odmítl výzvu i s tím, že by zrušení této mzdy stálo příliš mnoho. „Víte, kolik by to stálo peněz, kdyby se zrušila superhrubá mzda na příští rok? Osmdesát mega,“ reagoval s tím, že by to podle něj zničilo celou ekonomiku.
„My máme v programovém prohlášení, že superhrubou mzdu snížíme na 19 procent a to bude předměte debaty v rámci koalice,“ dodal. V programovém prohlášení vlády ale závazek superhrubou mzdu zrušit také je. „Zrušíme superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob a navrhneme novou sníženou sazbu 19 % z hrubé mzdy,“ píše se v dokumentu.
Na přímou otázku moderátora, zda superhrubou mzdu vláda zruší, premiér neodpověděl.
Audit už je v Česku
Debata se stočila i k finální auditní zprávě Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Babiše, týkající se regionálních fondů. Ministerstvo pro místní rozvoj, které na původní návrh zprávy EK odpovídalo a rozporovalo ji, zprávu zatím nezveřejnilo. Není tedy jasné, zda podle dokumentu premiér ve střetu zájmů je, či není. Na zveřejnění ale tlačí například česká Transparency International (TI), která podnět do Bruselu, že premiér může být ve střetu zájmů, původně poslala.
V České televizi označil Babiš TI za zkorumpovanou neziskovku a jejího ředitele Davida Ondráčku označil za „zkorumpovaného udavače“. „Toho zkorumpovaného udavače nepotřebuji komentovat,“ řekl. „Protože bere peníze od státu, od ministerstev a dělá politiku,“ zdůvodnil obvinění ze zkorumpovanosti.
„Jsem premiérem, kterého se všechny tradiční politické strany chtějí zbavit a když se to nepovedlo tady, tak se to přeneslo do Bruselu,“ pronesl o auditech Evropské komise premiér. Audit znovu označil za účelový. Na jeho zveřejnění prý nemá vliv. Na dotaz moderátora, zda by mělo ministerstvo místního rozvoje auditní zprávu zveřejnit, přímo neodpověděl. „Já to neznám, nevím, jaký to (auditní zpráva) má rozsah. Chápu, že byste to všichni řešili, řešíte především Babiše,“ reagoval Babiš. Auditní zpráva podle něj není konečná.
„Je zcela absurdní, že Brusel vykládá český zákon, navíc úplně nesmyslně, když zákon ‚lex Babiš‘ byl namířen pouze proti mně s cílem vyštvat mě z politiky. Lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřenských fondů,“ řekl Babiš. Lex Babiš je nazývána novela zákona o střetu zájmů, na jejímž základě musel vložit svoji firmu do svěřenských fondů.
V jarní předběžné auditní zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že premiér Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Česko by kvůli takovému hodnocení mohlo vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. Babiš možnost střetu zájmů dlouhodobě odmítá a tvrdí, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude.