Teroristé z 11. září měli podporu z USA, říká bývalý agent FBI
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejméně dva z teroristů, kteří zaútočili 11. září 2001 v USA, měli zřejmě ve Spojených státech podpůrnou síť, uvádí bývalý agent FBI Danny Gonzales. „Devatenáct únosců nemůže spáchat masovou vraždu tří tisíc lidí samo,“ uvedl Gonzales, který pomáhal atentáty z 11. září vyšetřovat, pro server CBS News. Prezident Joe Biden tento pátek podepsal výnos, jehož cílem je odtajnění vyšetřovacích spisů k únosům z 11. září 2001, a to během následujících šesti měsíců. Některé rodiny obětí si slibují, že dokumenty odhalí roli Saúdské Arábie ve smrti jejich příbuzných.
„S ohledem na to, na co jste přišel, věříte, že únosci měli v USA podpůrnou síť?“ chtěla vědět novinářka CBS News Catherine Herridgeová, která s Gonzalesem vedla jeho první televizní rozhovor o vyšetřování. „Ovšem,“ uvedl. „Nemůžu to komentovat, ale nemusíte být agent FBI s 26 lety zkušeností, aby vám to došlo.“
Gonzales pracoval na operaci Encore, která vyšetřovala roli dvou z atentátníků, kteří žili v americkém San Diegu. Její výsledky jsou dosud utajené. Podle Gonzalese měli dva z únosců, Nawaf al-Hazmi a Khalid al-Mihdha, pomoc několika saúdských občanů, včetně Omara al-Bayoumiho, který pracoval pro vládu Saúdské Arábie. Údajně je měl přemluvit, aby se do San Diega přestěhovali, a dokonce začali chodit do blízké letecké školy.
Z odtajněných dokumentů k operaci Encore by se veřejnost hodně naučila, řekl Gonzales. Myslí si, že by to docela změnilo její pohled na události 11. září. Podobně hovoří další bývalý agent Ken Williams. „Důkazy existují. Viděl jsem je. Nemůžu ale zacházet do detailů, mám rozkazy,“ uvedl Williams.
Rodiny obětí teroristických útoků z 11. září zahájily soudní bitvu proti Saúdské Arábii a dalším státům, které viní ze spoluviny na atentátech. Během procesu se americké vlády dovolávaly státního tajemství, které znemožnilo zveřejnění některých dokumentů.
Spojené státy si za pšt dní připomenou 20. výročí útoků na „dvojčata“ Světového obchodního centra (WTO) a Pentagon. Ceremonie v New Yorku se má zúčastnit i prezident Biden. Devatenáct únosců tehdy uneslo čtyři letadla komerčních linek American Airlines a United Airlines. Dvě z letadel narazila do „dvojčat“, třetí do Pentagonu, sídla amerického ministerstva obrany. Čtvrté letadlo se zřítilo po souboji mezi teroristy a pasažéry u města Shanksville v Pensylvánii. Pravděpodobně mělo narazit do Bílého domu nebo Kapitolu ve Washingtonu.