Korespondenční hlasování

Nejen na ambasádách. Češi by mohli volit ze zahraniční poštou, navrhuje TOP 09

Korespondenční hlasování
Nejen na ambasádách. Češi by mohli volit ze zahraniční poštou, navrhuje TOP 09

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Češi, kteří jsou v době voleb v zahraničí, by mohli mít nově možnost volit na dálku poštou. Lidé, kteří dlouhodobě žijí v cizině, i ti, kteří tam studují nebo jsou na dovolené, nyní volí na ambasádách a konzulátech. Ty mohou být ale vzdáleny i stovky kilometrů. Volit korespondenčně navrhuje opoziční TOP 09. Pro tu ze zahraničí hlasovalo v minulých sněmovních volbách nejvíce Čechů. Kdyby zákonodárci návrh přijali, mohli by lidé v zahraničí volit dopisem už ve volbách do Evropského parlamentu příští rok v květnu.

„Sta tisíce našich občanů v zahraničí má velmi ztíženou možnost volit. V době, kdy jsou technicky reálné elektronické volby, v Česku neumožňujeme ani volbu korespondenční. Ve většině evropských států je forma korespondenční volby zcela běžná, a je načase abychom i v Česku tento způsob volby občanům také umožnil,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Nyní je praxe taková, že ti, kteří v zahraničí žijí a volit chtějí, se musí zaregistrovat 40 dní před konáním voleb a pak přijet odvolit na ambasádu nebo konzulát. K volbám tak v zahraničí chodí pravidelně jen malý zlomek voličů. Při krátkodobém pobytu v cizině je možné vyřídit si voličský průkaz, ale stejně jako Češi trvale žijící v zahraničí musí i ostatní v cizině na ambasádu nebo konzulát.

Komplikace se ale nemusí vyhnout ani těm, kteří poblíž ambasády nebo konzulátu v zahraničí žijí. Janě Křivanové během sněmovních voleb v říjnu 2017 přišel do Washingtonu, D.C. pozdě voličský průkaz. „O průkaz jsem žádala už v červenci u nás v Rožnově a už tehdy byli úředníci skeptičtí, zda ho stihnou poslat,“ uvedla Jana Křivanová pro Echo24.

Návrh TOP 09 se týká prezidentských, sněmovních i europarlamentních voleb. „V případě hladkého projednání ve sněmovně by mohla být korespondenční volba využita už v příštím roce při volbách do Evropského parlamentu,“ dodala Pekarová Adamová. Korespondenční volbu v různých typech voleb umožňuje svým občanům například Německo, Rakousko ale i další země.

Návrh TOP 09 nyní podporují kluby STAN a KDU-ČSL, proti jsou sociální demokraté. „Zatím se připojily kompletně kluby STAN a lidovců, také několik poslanců z ODS. Ti všichni se podepsali přímo pod návrh,“ uvedla pro Echo24 Pekarová Adamová. „Vím jistě, že nepodpoří ČSSD a u Pirátů a v ANO se o mém návrhu teprve diskutuje. Ostatní, tedy extremistické, strany jsem o podporu nežádala,“ dodala Pekarová Adamová.

O možnost korespondenční volby žádá i padesát českých vědců

Padesátka českých vědců se obrátila na Parlament ČR s výzvou, aby schválil korespondenční formu hlasování ve volbách. Hlasování poštou by dle nich umožnilo volit i těm Čechům v zahraničí, kteří to mají na ambasády příliš daleko.

Ve sněmovních volbách 2017 hlasovalo ze zahraničí nejvíce lidí pro TOP 09, 26,06 procent. Druhou nejsilnější stranou dle hlasů ze zahraničí byli Piráti s téměř 20 procenty. Na třetím místě se umístila ODS s necelými 13 procenty a za ní ANO (7,62 procent), KDU-ČSL (7,39 procent), STAN (7,18 procent), Zelení (6,62 procent), ČSSD (4,6 procent) a SPD (4,11 procent).

„Ze statisíců Čechů žijících v zahraničí se voleb účastní jen zlomek oprávněných voličů, protože nyní se musí osobně dostavit na ambasády nebo konzuláty, což v případě zejména velkých zemí, jako je Austrálie, USA nebo Rusko, může být značný problém,“ zdůvodnili svou výzvu vědci působící v různých institucí, které spojuje příslušnost k Akademii věd.

Vědci uvádějí, že v Evropské unii mohou občané volit s využitím poštovních služeb ve 24 zemích. „Neexistují racionální důvody, proč by tento způsob volby nemohl být aplikován i v České republice,“ dodávají vědci.

Zákon o korespondenční volbě navrhla TOP 09 už v minulém volebním období, kdy ale změnu hlasování odmítli zákonodárci tehdejších vládních stran. „Nynější návrh jsme projednali i s poslanci ostatních stran, diskutovali o všech připomínkách a proto věřím, že zákon kolegové tentokrát podpoří,“ dodala Pekarová Adamová.