K ČEMU JE SLUŽEBNÍ ZÁKON?

Teď, nebo až za rok. Babišovi ministři překotně škrtají náměstky

K ČEMU JE SLUŽEBNÍ ZÁKON?
Teď, nebo až za rok. Babišovi ministři překotně škrtají náměstky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pokud chtějí noví ministři v menšinové vládě Andreje Babiše (ANO) provést nějaké personální čistky na svých resortech, čas se jim krátí. Změny počtů náměstků musí totiž schválit ministerstvo vnitra, které mělo oficiální lhůtu do pondělí. Poté musí takzvaná systemizace ještě projít vládou. Ta by mohla rozhodnout už v pátek. Velké změny se chystají na ministerstvu práce i průmyslu.

„Rezorty mají termín během dneška,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátkoška v pondělí. „Návrh systemizace služebních a pracovních míst ve služebním úřadu předkládá služební orgán – státní tajemník, vedoucí služebního úřadu – ministerstvu vnitra, které zpracovává návrh systemizace za všechny služební úřady v dohodě s ministerstvem financí. Tento návrh předkládá ministr vnitra ke schválení vládě,“ dodal.

Podle informací serveru Echo24 ke změnám dojde na ministerstvu práce a sociálních věcí, které nyní vede Jaroslava Němcová. O místa by mohli přijít až čtyři současní náměstci – některé sekce mají být zcela zrušený, jiné přesunuty. Server Neovlivni upozornil, že se změny chystají na financích, kde má končit náměstek pro hazard Ondřej Závodský, a také na vnitru, které by měla opustit náměstkyně Monika Pálková. Nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner zase avizoval snížení počtu svých náměstků z 11 na sedm. Konkrétní jména odvolaných ale zatím nezveřejnil.

Ministerstvo vnitra, které by podle Krátošky všechny změny už mělo mít na stole, zatím nechce říci, které resorty návrh poslaly. „Většinu návrhů jsme již obdrželi, ale do doby jejich projednání vládou se k nim nebudeme konkrétně vyjadřovat,“ dodal Krátoška.

Personální změny na resortech spojené s výměnou vládní garnitury nejsou v historii nic neobvyklého. Jenže právě kvůli kritice toho, že si noví ministři vodili na své resorty vlastní lidi a vyhazovali odborníky, vznikl zákon o státní službě (tzv. služební zákon). Ten měl tomuto procesu zabránit.

Od začátku služební zákon provázela kritika. Jeho odpůrci především tvrdili, že se na jednotlivých resortech „zabetonují“ úředníci a vyhodit je bude prakticky nemožné. V první polovině roku 2015, tedy krátce před tím, než začal zákon platit, se přitom na jednotlivých resortech naopak služební místa „přidělávaly“ – například právě na ministerstvu práce a sociálních věcí. 

Že zbavit se „nepohodlných“ náměstků není nemožné, se ukázalo už loni touto dobou. Bývalá ministr zdravotnictví takzvanou systemizací zrušil dvě služební místa a odejít tak musely dvě náměstkyně. Změna je tedy možná, ale provést ji lze jen jednou ročně a schvaluje se vždy na následující kalendářní rok. I proto Babišova nová vláda na nic nečekala – do funkce ji prezident Miloš Zeman jmenoval minulou středu a prakticky hned se začalo o změnách na resortech hovořit.

Vedle výměny takzvaných odborných náměstků proběhly v posledních dnech výměny politických náměstků – tedy těch, kteří na resortech seděli za politické strany bývalé vládní koalice. K jejich výměně nebo odchodu totiž není potřeba učinit žádné zvláštní kroky. Náměstek člena vlády je v pracovním poměru ke státu a jmenuje a odvolává jej příslušný člen vlády.

19. prosince 2017