žádost o podklady z banky

České úřady žádaly Švýcary o spolupráci také v případě Babiše staršího

žádost o podklady z banky
České úřady žádaly Švýcary o spolupráci také v případě Babiše staršího

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

České úřady zažádaly letos na jaře o spolupráci Vrchní státní zastupitelství ve švýcarském kantonu Curych jak ve věci syna premiéra Andreje Babiše, tak i premiéra samotného. Jak v pátek zjistil deník Echo24, státní zastupitelství bylo v březnu o spolupráci požádáno, žádné vyšetřování Babiše jr. však v kantonu nyní podle úřadů neprobíhá.  Žádost o spolupráci v případu českého premiéra dorazila do Curychu v dubnu, uvedl v sobotu server iROZHLAS s tím, že konkrétně šlo o zajištění bankovních podkladů. Premiér je obviněn kvůli dotačnímu podvodu na farmě Čapí hnízdo. Švýcarští žalobci neupřesnili, čeho se žádost z Česka týkala.

„V návaznosti na Váš dotaz mohu po konzultaci s příslušným státním zástupcem potvrdit, že české úřady zaslaly žádost o právní pomoc ve věci Andreje Babiše (ročník 1954) Státnímu zastupitelství III kantonu Curych, která se od dubna 2018 zpracovává,“ napsal serveru zastupující tiskový mluvčí Christian Philipp.

České úřady po švýcarských kolezích chtěly informace z banky. „Jde o zajištění bankovních podkladů,“ dodal Philipp. Vrchní státní zastupitelství kantonu Curych neuvedlo, z jakého důvodu české úřady informaci o bankovních podkladech chtěly.

V souvislosti s výslechem Andreje Babiše mladšího obdržel státní zástupce v Curychu žádost o spolupráci českých a švýcarských úřadů  už v březnu. „Jako Spolkový úřad pro justici můžeme potvrdit, že české úřady požádaly v souvislosti s uvedeným jménem (Andreje Babiše mladšího – pozn. red.) o právní součinnost Státní zastupitelství kantonu Curych,“ sdělil deníku Echo24 v pátek večer tiskový mluvčí Spolkového úřadu pro justici Raphael Frei.

Vyšetřování přímo v daném kantonu nicméně podle všeho zahájeno nebylo. „S odkazem na níže uvedenou žádost vás mohu informovat, že v kantonu v Curychu na úrovni úřadu státního zástupce neprobíhá žádné vyšetřování Andreje Babiše jr. (1983) v souvislosti se skutečnostmi, které jste nám sdělili,“ napsal na dotaz deníku Echo24 Christian Philipp z odboru komunikace vrchního státního zastupitelství v Curychu.

Městské státní zastupitelství v Praze, které má kauzu Čapí hnízdo na starosti, nechtělo informaci komentovat. „K úkonům týkajícím se probíhajícího vyšetřování se nebudeme vyjadřovat. Vyšetřování je neveřejnou fází trestního řízení a v jeho průběhu nelze zveřejňovat informace týkající se konkrétních úkonů,“ napsal serveru iROZHLAS.cz mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Česká policie současně vyšetřuje podezření ze zavlečení Andreje Babiše mladšího, který nyní žije ve Švýcarsku, na Krym. Jeho otec tvrzení o únosu na Krym odmítá a přičítá jej schizofrenii, kterou podle něj jeho syn trpí. Dnes ráno za ním odletěl do Švýcarska, kde Andrej Babiš mladší žije s matkou.

 

, , pk

17. listopadu 2018