Antigenní testy nabourávají PSA. Počítají se dvě skóre rizika, Blatný chystá změnu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kvůli zvyšujícímu se počtu antigenních testů chystá resort zdravotnictví změnit metodiku vyhodnocování rizikového skóre. V současnosti už úřad vypočítává dva indexy rizika protiepidemického systému PES. Při tradičním zohledňování pozitivity na koronavirus podle přesnějších a náročnějších PCR testů je Česko s 76 body v pátém, tedy nejhorším stupni. Alternativní skóre PSA po započtení antigenních testů ukazuje 66 bodů, a tedy čtvrtý stupeň rizika.
Význam a podíl antigenních testů, které jsou od středy plošně zdarma, roste každým dnem. Podle statistik ministerstva zdravotnictví bylo v pátek provedeno 297 PCR testů na 100 000 obyvatel, zatímco u antigenních dosáhl tento údaj čísla 206. Jelikož lidé, kterým vyjde pozitivní antigenní test, musí jít ještě na PCR vyšetření, roste tím podíl pozitivních testů, což negativně ovlivňuje oficiální skóre PES.
S ohledem na to ministerstvo zdravotnictví připravuje změnu ve zveřejňovaných statistikách. Už nyní zveřejňuje i skóre alternativního skóre PES. „Je to určitě správné, protože se nemůžeme tvářit, že antigenní testy nejsou a nemůžeme je ve výpočtu a v hodnocení ignorovat. Mají obrovský význam a obrovský potenciál ve snížení virové nálože, i když jsou to samozřejmě jiné testy a mají i jiné indikace. Nemůžeme je ignorovat,“ řekl ve čtvrtek Českému rozhlasu ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.
Podle Duška nicméně PES není jediným faktorem, na základě kterého se vláda rozhoduje, jaká opatření zavádí. „Experti, kteří rozhodují, berou v potaz index rizika, který je dominantně postaven na PCR testech, to je ten, který se stále reportuje. Na internetu také v interaktivní podobě visí jenom on. Alternativním způsobem jsme začali publikovat analýzu, která zakalkulovává antigenní testy. Experti je samozřejmě mohou brát v potaz,“ řekl Dušek.
„Antigenní testy vytáhnou z té populace část lidí, kteří by jinak šli na test PCR. A tím se mění skupiny lidí, které jsou testovány PCR. Pozorujeme, že nám narůstá podíl indikovaných praktickými lékaři, nemocnicemi a mimo jiné je to i jeden z důvodů, proč roste pozitivita záchytu, protože tam je větší pravděpodobnost pozitivity,“ míní Dušek.
V sobotu dosahoval index rizika protiepidemického systému PES podle provedených PCR testů hodnoty 76, což odpovídá nejhoršímu stupni škály. Naopak při započtení antigenních testů bylo toto číslo na hodnotě 66, tedy ve čtvrtém stupni.
Podle Ladislava Duška se antigenní testy v brzké době stanou dominantními právě díky současnému plošnému testování obyvatel. Za čtvrtek bylo asi devět procent nových případů odhaleno při antigenním testování, očekává se do budoucna až pětina. Změní se kvůli nim relativní pozitivita.
„Pracujeme na změně metodiky v hodnocení indexu rizika,“ řekl Dušek na páteční tiskové konferenci. Dodal, že změna nastane nejspíš kolem konce roku. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) ministerstvo plánuje i nově posoudit rizika jednotlivých aktivit.
Oficiálně je PES, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, z rozhodnutí vlády od pátku na čtvrtém stupni. Musejí tak být znovu uzavřeny restaurace, hotely či muzea a galerie, ale třeba obchody a provozovny služeb zůstávají otevřené.