ovlivňování amerických voleb

USA obvinily 12 ruských agentů z hackerského útoku před volbami

ovlivňování amerických voleb
USA obvinily 12 ruských agentů z hackerského útoku před volbami

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Spojené státy obvinily 12 příslušníků ruských tajných služeb z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami v USA v roce 2016. Obvinění oznámil první náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein na základě výsledků vyšetřování týmu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který se okolnostmi údajného ruského vměšování do voleb dlouhodobě zabývá. Podle Moskvy mají nová obvinění poškodit atmosféru před pondělním rusko-americkým summitem. Ten se uskuteční podle plánu, upozornil posléze americký Bílý dům.

Všichni obvinění jsou příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, kteří se podle Američanů dopustili útoků na počítače kanceláří Demokratické strany, včetně pracovní skupiny řídící předvolební kampaň demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Obviněni jsou i z toho, že poté zveřejnili na internetu ukradené e-maily několik měsíců před volbami.

Moskva americký krok odmítla. „Cílem tohoto oznámení je poškodit atmosféru před blížícím se summitem USA-Rusko,“ uvedla ruská diplomacie v prohlášení. Washington nakonec bude muset odpovídat za škody, které takovým jednáním způsobil vzájemným rusko-americkým vztahům, dodalo ministerstvo zahraničí.

Americký Bílý dům odmítl v této souvislosti výzvy, v nichž se nejvýrazněji projevil demokratický senátor Chuck Schumer, k zrušení summitu. „Uskuteční se,“ reagovala mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová na dotazy novinářů.

Američtí demokraté dlouhodobě obviňují GRU z útoku na svoje počítače s cílem poškodit Clintonovou a ovlivnit volby ve prospěch Donalda Trumpa, který je nakonec vyhrál.

„Internet umožňuje zahraničním nepřátelům napadnout Američany novými a nečekanými způsoby,“ řekl Rosenstein s tím, že svobodné a spravedlivé volby jsou tvrdě vybojovaný výdobytek demokracie. Vždy se podle něho najdou nepřátelé, kteří budou usilovat o to, aby se v USA vyostřovaly vnitřní rozepře, a snažit se Američany mást, rozdělovat a nakonec si je podmanit.

Muellerův tým obvinil už 20 lidí a tři společnosti z podílu na kontroverzních aktivitách. Jsou mezi nimi čtyři bývalí členové týmu vedoucího předvolební Trumpovu kampaň, poradci z Bílého domu a 13 Rusů obviněných z účasti na skryté, ale intenzivní dezinformační kampani v sociálních médiích.

Rosenstein řekl, že v obvinění není nic o tom, že nějaký zločin v této souvislosti spáchal americký občan nebo že hackerský útok „ovlivnil sčítání volebních hlasů či změnil výsledek voleb“.

Rosenstein o obvinění již informoval Donalda Trumpa, který je nyní na návštěvě v Británii a který se má v pondělí v Helsinkách setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

,