eurovolby: venku se nevolí

Češi v zahraničí mají smůlu. Do europarlamentu mohou volit jen doma

eurovolby: venku se nevolí
Češi v zahraničí mají smůlu. Do europarlamentu mohou volit jen doma

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká republika se řadí mezi pouhé čtyři evropské země, které v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu neumožňují svým občanům volit mimo své území. Společně se Slovenskem, Irskem a Maltou nemohou občané ČR hodit svůj hlas v zahraničí ani korespondenčně, ani na zastupitelských úřadech, jako bývá zvykem při jiných volbách. Jakoukoliv změnu blokuje podle opozice vládnoucí koalice.

„Hlasování pro české kandidáty probíhá pouze ve volebních místnostech na území ČR, není možné hlasovat na zastupitelských úřadech ČR. V případě, že chce občan ČR hlasovat v jiném členském státě EU, na jehož území se v době voleb do Evropského parlamentu nachází, musí splnit podmínky pro výkon volebního práva stanovené právním předpisem příslušného členského státu Evropské unie,“ uvedla pro Echo24 tisková mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Pokud chce Čech žijící v zahraničí volit v české kandidáty, může si na ambasádě pouze vyřídit voličský průkaz, volit ale musí na území ČR. „Zákony bohužel neumožňují volit na zastupitelském úřadě v zahraničí. Zákony umožňují, aby si občan občan ČR nechal vyhotovit voličský průkaz na ambasádě, ale volit musí stejně někde na území ČR. V roce 2003, když se zákon přijímal, to mělo zabránit dvojí volbě, aby český občan s trvalým pobytem v jiné zemi EU hlasoval tam a zároveň ještě hlasoval na ambasádě ČR v zahraničí,“ vysvětlil pro Echo24 Jan Chvojka (ČSSD).

Jedná se o relikt z doby, kdy Česká republika do Evropské unie před 15 lety vstupovala. „V podstatě to bylo vnímáno jako opatření, které eliminovalo dvojí volbu. Dneska už je to přežitek, protože členské státy si už sdílejí údaje o voličích. Ministerstvo vnitra pro příští volby do EU už připravilo změny těchto a ještě dalších historických reliktů v oblasti voleb. Podle mých informací to do připomínkového řízení půjde na přelomu května,“ dodal Chvojka.

Tehdejší politici to odůvodňovali nízkým zájmem krajanů. „Účast našich krajanů při volbách do Poslanecké sněmovny byla velmi nízká. Bohužel velmi nízká i přesto, že potom naši krajané volali, aby tuto možnost dostali. Když se připravoval zákon o volbách do Evropského parlamentu, vzalo se to do úvahy a při přípravě se to do návrhu zákona nezačlenilo. Já pochybuji o tom, že se po volbách nebo v budoucnosti něco změní. Ve volbách do Evropského parlamentu by měli mít volební právo i ti lidé, kteří žijí v evropských zemích. Pokud tam žijí trvale, tak mohou volit v těch zemích, kde žijí,“ řekl v roce 2004 sociálnědemokratický europoslanec Libor Rouček.

Opozice se však snaží volební zákon změnit, aby i Češi v zahraničí mohli využít své občanské právo. „Již v červnu minulého roku jsme předložili návrh zákona, který by toto umožňoval. Byl nám však vládní koalicí vrácen. Vyjednáváme nyní o možnostech jeho opětovného předložení či předložení ministerské verze. Pobývá-li někdo v zahraničí, nemělo by mu to být k tíži při výkonu jeho občanských práv,“ uvedl Dominik Feri (TOP 09) pro Echo24.

K navrhovatelům patří také zástupci KDU-ČSL, STAN, ODS a Pirátů. „Máme v Poslanecké sněmovně novelu, která zavádí korespondenční volbu a my ji dlouhodobě podporujeme, je potřeba jen pohlídat bezpečnostní aspekty, aby nebyla zneužitelná k manipulaci voleb,“ uvedl Jakub Michálek (Piráti) pro Echo24.

 

Vojtěch Šeliga

5. května 2019