Smejkal chce testovat ve firmách i po 1. červenci a děti ve školách v září
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) chce doporučit vládě pokračovat s testováním na covid-19 ve firmách i od 1. července dál. Týkat by se mělo lidí, kteří se vracejí z dovolené. V Otázkách Václava Moravce v České televizi se na tom dnes shodli hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal a viroložka Ruth Tachezy, kteří jsou členy MeSES. Preventivní testování by podle nich nemělo skončit na konci června, jak se s tím zatím počítá. Od září by se podle MeSES měly opět testovat i děti ve školách.
Podle Tachezy i Smejkala je virová nálož v populaci stále příliš vysoká na to, aby se s preventivním testováním přes léto skončilo. MeSES proto podle ní plánuje doporučení, aby se preventivně ve firmách testovali všichni, kdo se vrátí z dovolené. Záležet by nemělo na tom, zda ji strávili v zahraničí, nebo v ČR. Důvodem je podle Tachezy to, že zatím není dost jasné, jaké mutace koronaviru a v jakém množství se v Česku vyskytují. „Dohled nad cirkulujícími kmeny zatím není takový, abychom si mohli říct, tady nám nic nebezpečného nehrozí,“ řekla.
Testovat děti i s nástupem do škol v září
Po návratu žáků do lavic od 1. září by se pak podle Smejkala mělo obnovit i testování ve školách. Podle Tachezy by možná mohlo trvat jen dva až čtyři týdny. Mělo by se jím ale ověřit, jak velká virová nálož mezi dětmi po prázdninách je, vysvětlila. Pokud by pak pozitivních testů nebylo moc, mohlo by se třeba s testováním žáků přestat, řekla.
Dodala, že MeSES bude doporučovat zároveň přejít na používání přesnějších PCR testů, a to ve školách i ve firmách. Podle Smejkala se investice do testování vyplatí, protože může zabránit výraznějšímu zhoršení epidemické situace. „Každá investice do prevence je výhodná ekonomicky víc, než když potom musíte (pacienty) léčit,“ řekl.
Havlíček: Testování zatím platí do konce června, covid pasy motivují k očkování
Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes řekl, že vláda už nechce ani při zhoršení epidemické situace zavírat provozy. Podle Havlíčka v tom má pomoci hlavně pokračování v očkování, testování, covid pasy, ale také funkční pravidla pro fungování maloobchodu a služeb. Povinnost testování ve firmách i ve školách má zatím platit do konce června. Havlíček dodal, že by nepovažoval za vhodné, aby skončila dřív.
Opětovnému uzavírání ekonomiky se lze podle Havlíčka vyhnout proočkováním co největšího počtu lidí. V určitém okamžiku podle něj nabídka očkování převýší poptávku. Je proto nutné občany motivovat, aby se nechali očkovat. Zjednodušit cestování minimálně na úrovni Evropské unie mají pak takzvané covid pasy.
„Předpokládá se, že to zjednoduší i u nás poskytování určitých služeb, třeba v kultuře,“ uvedl Havlíček. Česká republika by v on-line aplikaci měla mít podle Havlíčka covid pas od 15. června, platit by měl začít od 1. července.
Místopředseda SPD Radim Fiala upozornil, že toto řešení bude na lidi vytvářet nepřímý tlak, aby se nechali očkovat. „Někdo říká tlak, někdo říká motivace,“ odvětil Havlíček.
Důležité je podle ministra také testování. Nepovažoval by za vhodné, aby tato povinnost pro firmy a úřady, která by měla platit do konce června, skončila dřív. „Pak to přejde do režimu obchodního nebo službového,“ řekl dále. Prokázat se negativním testem musí nyní lidé například při vstupu do kadeřnictví, salonů krásy či na masáže. Jedině testovaní, očkovaní nebo zákazníci, kteří v posledních 90 dnech prodělali covid-19, budou mít od pondělí přístup do restauračních zahrádek.