„Vláda je rodinná firma. A já jsem její hlava.“ Babiš má slovník mafie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér v demisi Andrej Babiš podruhé hledá ve sněmovně spojence, kteří podpoří jeho vládu. Tichou podporu mu už vyjádřili komunisté. V sobotním rozhovoru pro Lidové noviny zopakoval, že preferuje menšinovou vládu a opět zmínil svůj způsob vládnutí, že stát „řídí jako rodinnou firmu“, přičemž sám sebe označil za její hlavu. Demokratické strany podle něj nejednají seriózně a mají jediný program – Babiš je nepřijatelný.
Babiš zopakoval, že upřednostňuje menšinovou vládu. „Není v ní žádný resortismus, nikdo se nehádá, nikdo netweetuje během jednání vlády, nikdo se nepředhání, aby jako první řekl, že něco schválil, nikdo nechodí z vlády rychle mezi novináře, aby to prodal první,“ řekl Babiš.
Premiér v demisi se v odpovědi na další otázku vyjádřil ve styl „italského mafiána“. „Vláda rozhoduje ve sboru, ale já to řídím jako rodinnou firmu a já jsem hlava té rodiny,“ pronesl Babiš v rozhovory s redaktory z deníku, který patří do Agrofertu. Kritizoval přitom ministra průmyslu Tomáše Hünera, kterému dal podle jeho slov úkol – předložit právní analýzu ke kauze lithium, a on ho nesplnil.
„Nejlepší by bylo, kdyby nás v parlamentu tolerovali všichni“
Andrej Babiš podruhé hledá spojence, kteří vyjádří podporu jeho vlády. Žádného požadovaného partnera ale Babiš podle jeho slov pro získání důvěry nemá. „To je jedno, co já preferuju, potřebujeme stabilní vládu na čtyři roky a dostat šanci ukázat lidem jiný styl vládnutí,“ řekl. „Nejlepší by bylo, kdyby nás v parlamentu tolerovali všichni, oni by diskutovali a my odmakali programové prohlášení vlády,“ dodal Babiš.
Programové prohlášení obdržela KSČM. „Oni se dívají, co by tam chtěli změnit, a my řekneme, jestli bychom s tím mohli souhlasit,“ řekl Babiš s tím, že stejně tomu bude v případě hnutí SPD. Dál bude Babiš čekat na zvolení vedení ČSSD. Tento týden řekl, že po minulých zkušenostech určitě nebude sedět ve vládě s Milanem Chovancem (ČSSD).
Všichni stejní noví Kalouskové
Demokratické strany podle Babiše nejednají seriózně a tlačí ho do jednání s KSČM a SPD. „Ale s kým máme jednat, když ODS s námi jednat nechce? Bohužel, oni tu situaci vytvářejí,“ řekl. Podle Babiše ale neznamená, že i kdyby nakonec jeho vláda získala podporu od KSČM a SPD, že by to mělo nějaký vliv na jeho vládnutí. Co se týče hnutí SPD, které Babiš sám označil za extremistické, řekl, že v případě podpory by ve vládě zabránil jakýmkoliv extremistickým vlivům.
Zároveň mají demokratické strany podle Babiše jediný program, že je Babiš nepřijatelný. „Od voleb nic jiného neřeší. Podívejte na Piráty, já myslel, že s námi budou na jedné lodi,“ řekl Babiš. „A Ivan Bartoš s Jakubem Michálkem jsou úplně jako Kalousek. A Jan Farský s Petrem Gazdíkem ze STAN. Všichni stejní noví Kalouskové,“ dodal.
V sobotu v rozhovoru pro deník Právo poprvé zmínil předčasné volby pro případ, že by jeho vláda nezískala důvěru ani ve druhém pokusu.
,