Rada Evropy žádá nezávislé vyšetření smrti Roma v Teplicích, Hamáček stojí za policií
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rada Evropy (RE) vyzývá k "bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření" smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Podle RE, zabývající se hledáním společných řešení v řadě celoevropsky důležitých problémů, jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Ministr vnitra po tomto prohlášení zopakoval svou jasnou podporu zasahujícím policistům. Případem se bude kromě policejní inspekce zabývat též zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, která chce vyšetřit přiměřenost zákroku. Incidentu si všímají i světová média.
„Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu,“ uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.
„Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti,“ zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zopakoval svou podporu zasahujícím policistům. „Celá věc je v šetření odboru vnitřní kontroly policie, nicméně za mě platí mé prohlášení a vyjádření podpory zasahujícím policistům,“ uvedl Hamáček po zveřejnění výzvy Rady Evropy. Na doplňující dotaz, zda se případu věnuje zvýšená pozornost, odpověděl, že se vede standardní šetření.
Hamáček už v pondělí večer na twitteru napsal, že zasahující policisté mají jeho plnou podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ uvedl.
Zásahem police se z vlastní iniciativy bude zabývat také zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. Bude zkoumat především přiměřenost policejního zákroku.
„Po zhlédnutí videa z teplického zákroku a po přečtení všech dostupných informací jsem se rozhodla využít své kompetence a své působnosti, kterou mám na základě zákona o veřejném ochránci práv v oblasti Policie České republiky, a rozhodla jsem se, že zahájím šetření z vlastní iniciativy. Šetření bude zaměřeno na přiměřenost použití donucovacích prostředků při tom teplickém zákroku,“ uvedla zástupkyně ombudsmana.
Případ začne prověřovat v nejbližších dnech. Kdy budou známé výsledky, bude podle ní také záležet na tom, jak rychle policie poskytne příslušné materiály. „Mohou to být týdny, mohou to být i měsíce. Já jsem vázána povinností mlčenlivosti do doby skončení toho případu a prošetření celé věci, ale pokusím se, aby to bylo co nejrychleji,“ dodala Šimůnková.
Reakce zahraničních médií
Světová média v souvislosti s případem nejčastěji citují paralelu s případem recidivisty černocha George Floyda, který zemřel ve Spojených státech poté, co mu policista dlouhé minuty klečel na krku, když před tím mířilo zbraní na těhotnou ženu.
Řada zdrojů také připojuje amatérské video z policejního zásahu. Je z něj patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté proti němu použili donucovací prostředky.
Zpravodajský server The Guardian se spojil s Jozefem Mikerem, aktivistou a představitelem české romské komunity. „Lidé mi řekli, že se dotyčný jmenoval Stanislav a bylo mu asi 40 let. Žil na ulici, ale pracoval jako člen ochranky v nedalekém supermarketu. Když viděl jiného muže ničit auto, snažil se zasáhnout, ale pak přijela policie a strhli ho na zem, protože si mysleli, že je to on. Vytvořili jsme na místě pomníček, aby lidé věděli, co se stalo. Tohle by nemělo projít bez povšimnutí,“ dodal Miker.
The Guardian také cituje komentáře z internetu k videu z mužovy smrti: „Policejní brutalita skončila smrtí mladého romského muže v Teplicích v České republice. Kéž tento romský George Floyd odpočívá v pokoji.“
Zpravodajský server BBC News v této souvislosti připomněl, že v Evropě žije deset až 12 milionů Romů; tvoří tak největší etnickou menšinu na kontinentu, která je ale nejvíce odsouvána na okraj společnosti.
Odhadem dva miliony Romů žijí v Rumunsku, 700.000 v Bulharsku, 500.000 v Maďarsku, 450.000 na Slovensku a 300.000 v České republice. Podle průzkumů 41 procent z nich během posledních pěti let zažilo diskriminaci a 62 procent romských dětí a mládeže se nevzdělává, neučí ani není zaměstnáno, dodala BBC.
Hlasy aktivistů, kteří ve videonahrávce policisty klečícího na zádech muže vidí paralelu se smrtí George Floyda, přetiskl také americký list The Washington Post. „Zástupci a zastánci romské komunity v České republice uvedli, že muž byl Rom, a jeho smrt přirovnali ke smrti Floyda – černocha, jehož poslední okamžiky života pod kolenem bílého policisty na ulici Minneapolisu zachycené na videonahrávce obletěly celý svět.“
Floydova smrt vyvolala celosvětové protestní hnutí proti rasismu a policejní brutalitě včetně demonstrací v České republice, připomněl The Washington Post.
„Jako česká Romka jsem naštvaná, smutná a vyděšená. Něco se musí změnit,“ řekla listu The Washington Post Mariana Gombárová, která pracuje pro organizaci Romano Lav. „Jsem nesmírně rozhořčená, že se tohle dál děje naší komunitě.“
Nicu Ion, první britský romský radní, který v květnu vyhrál volby v Newcastlu, řekl listu The London Economic, že na videonahrávce z Teplic vidí „šokující podobnost s tragickou smrtí George Floyda“. „Použití síly se zdá být velmi disproporční, vzhledem k tomu, že oběť čelila početní převaze policejních sil,“ dodal.
Německý zpravodajský server Deutsche Welle ocitoval prohlášení romského aktivisty Michala Mižigára, že jde o „vrchol brutality“. Připojil také prohlášení české policie, která popřela, že by metoda znehybnění muže vedla k jeho smrti. Podle policie byl „agresivní“ muž pod vlivem metamfetaminu a zemřel v sanitce cestou do nemocnice, napsala Deutsche Welle.
„Mladý romský muž Stanislav Tomáš zemřel v českém městě Teplice poté, co mu policie klekla na krk podobným způsobem, jaký vedl k loňské smrti George Floyda ve Spojených státech,“ uvedl v prohlášení zaslaném úřad Romské iniciativy v Berlíně.
„Videozáznam incidentu … lidem připomíná podobný incident z roku 2016, kdy 27letý Miroslav Demeter v Žatci zemřel v pizzerii Panamera po zásahu místní policie,“ dodává prohlášení, podle nějž policie v únoru 2017 vyšetřování Demeterovy smrti uzavřela s tím, že příčinou byly drogy, a ne kroky či zásah kohokoli jiného.
„Tyto případy jsou jen špičkou ledovce. Policejní násilí zasahuje hluboko do života Romů v České republice – zemi, jejíž zvolený prezident je otevřeně rasistický,“ dodává prohlášení úřadu Romské iniciativy v Berlíně.