Kabinet počítá s dalším skokovým navyšováním důchodů. O kolik, se rozhodne měsíc před volbami
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Andreje Babiše (ANO) se před volbami znovu obrátí na nejstarší občany a přidá jim nad rámec zákonné valorizace. Počítá s tím jak sám premiér, tak i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a předem i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Už nyní je jasné, že částka bude průměrně přes 500 korun na každého seniora. Konečná výše ale bude známá těsně před volbami jako předvolební dárek. Finální částka má totiž padnout v září, tedy měsíc před konáním podzimních voleb.
Pro vládní strany hnutí ANO a sociální demokracii jsou senioři oblíbenou voličskou skupinou, na kterou se rádi obracejí. Při posledních volbách do Poslanecké sněmovny volilo hnutí Andreje Babiše 41 procent důchodců. Na ně se chce znovu obrátit při podzimních volbách, které se odehrají už za půl roku.
Předseda vlády to přiznal deníku Právo, kdy podle Babiše „důchodce byli a jsou pro naše hnutí vždy prioritou“. Stejný postoj zastává ale i sociální demokracie, která návrh ladí s ministerstvem financí. Od ledna 2022 se totiž valorizace pohybuje na úrovni 450 korun. „Jak už jsem řekla dříve, platí, že diskuze o valorizaci důchodů na příští rok nás čeká v letních měsících. Už teď je jasné, že zákonná valorizace vychází jako poměrně nízká. Ale já bych chtěla udržet rekordní tempo růstu důchodů, které ČSSD prosadila v posledních letech,“ řekla pro Echo24 Jana Maláčová.
Ministerstvo ale také uvedlo, že jasno bude až těsně před volbami. „Definitivní údaje potřebné ke stanovení zvýšení od ledna 2022 budou k dispozici na počátku září,“ uvedlo ministerstvo v odpovědi pro deník Echo24.
Na letošní rok spolknou důchody ze státní rozpočtu téměř třetinu na výdajové stránce. Celkový objem prostředků pro penzisty činí téměř 537 miliard korun. Navýšení důchodů určuje zákon vždy od ledna. Vypočítává se tak, že se sleduje průměrný důchod z června, reálný růst výdělků, průměrná mzda z předchozího roku a roční inflace. Letos se tak průměrná penze vyšplhala na 15 336 korun. To byl také slib vlády, že do roku 2021 překoná průměrný důchod hranici 15 tisíc korun.
V loňském roce byla zákonná valorizace na úrovni 839 korun měsíčně. K tomu ale vláda Andreje Babiše vytáhla tzv. rouškovné, kdy přidala důchodcům v době koronaviru jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun. Jednalo se tak o největší pomoc v rámci všech občanů, která dosahovala 15,226 miliardy korun.
Mnozí odborníci to však brali jako dárek pro voličskou skupinu vládních stran. „Ve skutečnosti jde v případě rouškovného mnohem spíše než o stres důchodců o jejich voličskou přízeň. Početná a loajální část elektorátu se u volební urny umí odvděčit. Navíc mnozí penzisté mají pocit, že vláda na jaře loňského roku třeba právě OSVČ „rozdávala až příliš“ a začínají se bát, že na ně nezbyde, ba že se dokonce jejich životní úroveň zhorší. Vládní strany, tedy hnutí ANO i ČSSD, nechtějí riskovat, že si penzisty rozezlí natolik, že ti u voleb začnou dávat hlas někomu jinému. Proto svorně – a mediálně synchronizovaně – si nyní za peníze daňového poplatníka hodlají přízeň důchodců pojistit, případně koupit zpět,“ řekl například dříve hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda.
Podle něj je nedůstojné, jak se po částech důchodcům přihazuje a přitom vláda absolutně rezignovala na důchodovou reformu. „Teprve reforma penzí zajistí, že důchodci budou mít více peněz, aniž by se stát dále trvaleji zadlužoval,“ uvedl Kovanda.
Kromě rouškovného uvažovala také vláda nad tzv. respirátorovným, kde by jednorázová částka mohla dosáhnout výše 7 500 korun. Naznačovala to ministryně práce a sociálních věcí v lednu, kdy se celá země ocitla v další vlně koronavirové nákazy. „Důležitý je ekonomický vývoj v tomto roce. Máme polovinu ledna, myslím, že se ukáže v příštích měsících,“ řekla na začátku roku Maláčová.
Pokud by k respirátorovnému došlo, tak by příspěvek 7 500 korun pro všechny penzisty vyšel státní kasu na 23 miliard korun.