kauza CEFC

Problémy zažehnány? Tvrdík zveřejnil fotografii se spolumajiteli J&T

kauza CEFC
Problémy zažehnány? Tvrdík zveřejnil fotografii se spolumajiteli J&T

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Již téměř týden žije Česko kauzou kolem skupiny CEFC Group (Europe) a jejího místopředsedy Jaroslava Tvrdíka. Ten nyní zveřejnil fotografii, která naznačuje, že spory mezi ním a představiteli společnosti J&T Private Investments by mohly být minulostí. Fotografie ale vyvolává více otázek než odpovědí. 

Na zveřejněné fotografii se Jaroslav Tvrdík objímá se spolumajitelem J&T Patrikem Tkáčem a s dalším spolumajitelem i  členem dozorčí rady banky Dušanem Palcrem, který byl po převzetí společnosti CEFC Europe jmenován členem jeho představenstva. Snímek, u kterého není jasné kdy byl pořízen, Tvrdík pouze krátce tajemně okomentoval. „Nic tak nepotěší jako setkání se starými přáteli,“ napsal k fotografii Tvrdík.

Ještě v pátek se přitom Tvrdík s Tkáčem na Twitteru veřejně osočovali z lhaní. „Jardo klame. Namiesto platenia podal 40 predbežných opatrení,“ napsal tehdy Tkáč. Tvrdík na jeho příspěvek reagoval tím, že jich bylo pět. 

Společnost J&T Private Investments (JTPI) kvůli nezaplacení pohledávek přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management. 

CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. J&T už dříve uvedla, že bude jednat s firmou CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera.

Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií.

red, mh

23. května 2018