Odchod z EU

Průzkum: Podpora brexitu v Severním Irsku klesla. Pro EU by hlasovalo 69 procent lidí

Odchod z EU
Průzkum: Podpora brexitu v Severním Irsku klesla. Pro EU by hlasovalo 69 procent lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pokud by se nyní konalo referendum o odchodu Británie z Evropské unie, hlasovala by převážná většina obyvatel Severního Irska proti brexitu. Vyplývá to z nového průzkumu, o kterém informoval list The Guardian. Zastánců rozvodu s EU ubylo oproti červnu 2016 o 13 procentních bodů. Severoirská otázka a režim na hranicích s Irskem je jednou z hlavních při jednání Londýna s Bruselem.

V referendu před dvěma lety hlasovalo 56 procent obyvatel Severního Irska pro setrvání v Evropské unii, 44 jich bylo proti. Nyní by ale brexit podpořilo podle průzkumu jen 31 procent severoirských respondentů. Ve svazku se sedmadvaceti dalšími evropskými státy by dál chtělo zůstat 69 procent obyvatel Severního Irska.

Problém přijednání Londýna s Bruselem představuje hlavně budoucí podoba režimu na hranici Severního Irska a Irské republiky, která na rozdíl od Británie zůstane i po 29. březnu příštího roku součástí Evropské unie.

Jedním z navrhovaných řešení problému je i to, aby Severní Irsko zůstalo v celní unii. To by ovšem vyvolalo nutnost zavedení vnitřních britských kontrol. Toto řešení odmítá především severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která podporuje menšinovou vládu premiérky Theresy Mayové.

Pokud by byly po brexitu zavedeny na hranici s Irskem či zbytkem Británie přísné kontroly, vyvolalo by to podle řady respondentů v Severním Irsku „značný a intenzivní“ odpor, který by podle mnohých mohl přerůst i v násilí. Právě před novým sektářským násilím, které v Severním Irsku ustalo v důsledku Velkopáteční dohody z roku 1998, varují odpůrci brexitu.

Odpor k zavedení kontrol na hranici mezi Irskem a Severním Irskem byl v průzkumu vyšší mezi katolíky, kteří by v nadpoloviční většině podpořili sjednocení Severního Irska s Irskou republikou, pokud by výsledkem brexitu měly být přísné hraniční kontroly.

Echo24, ČTK

22. května 2018