Co dělají exministři?

Co dělají exministři? Pelikán bude učit, Šlechtová zůstává ve sněmovně

Co dělají exministři?
Co dělají exministři? Pelikán bude učit, Šlechtová zůstává ve sněmovně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jmenováním druhé vlády Andreje Babiše „ztratilo práci“ sedm ministrů jeho prvního kabinetu. Někteří z nich dobrovolně. Jiní nedobrovolně, protože jejich křeslo připadlo ČSSD, nebo je do druhé vlády Babiš nepovolal. Mezi těmi, kteří s politikou skončili, je i exministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ten se vrací na Univerzitu Karlovu. „Budu od září učit víc, než jsem učil doposud,“ uvedl pro Echo24. Exministr zemědělství Jiří Milek se může vrátit do byznysu a někdejší šéfka obrany Karla Šlechtová zůstává ve sněmovně jako řadová poslankyně.

Ministrování skončilo sedm lidí. Mezi nimi dva členové hnutí a někdejší výrazné „billboardové“ tváře ANO Martin Stropnický a Robert Pelikán. „Já jsem s politikou skončil a plánuji návrat do svého původního profesního života. Budu od září na fakultě (Právnické fakultě Univerzity Karlovy – pozn. red.) učit víc, než jsem učil doteď,“ uvedl Robert Pelikán pro deník Echo24. Pelikán už složil i svůj mandát poslance, nahradila ho Monika Červíčková (ANO). Martin Stropnický, který se z původní role ministra obrany v prosinci přesunul na zahraničí, by se měl stát velvyslancem v Izraeli. Stropnický i Pelikán ohlásili odchod z vlády sami.

Aktivní výkon poslanecké práce slibuje exministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO, do hnutí nevstoupila). Ta dala celkem jasně najevo, že s koncem svého ministrování nesouhlasí. A z pozice řadové poslankyně může hnutí ANO řádně zatopit, jak naznačily její poslední příspěvky na Twitteru. Vymezila se například proti kolegovi z hnutí ANO a poslanci Milanu Brázdilovi, který spolu s dalšími zákonodárci předkládá novelu, která by do Listiny základních práv a svobod doplnila, že manželství je výhradně mezi mužem a ženou.

„Nevycházím z údivu, opravdu poslanec za ANO řekl, že ‚postižení lidé nemůžou být manželé a mít děti‘??? ‚Postižení‘ míněno homosexuálové. Doufám, že měl horečku a že jako poslanec volený voliči do Sněmovny se omluví cele gay komunitě,“ uvedla Šlechtová koncem června.

Oproti tomu exministr kultury Ilja Šmíd (za ANO) z politiky odchází úplně, jeho resort připadl koaličnímu partnerovi ČSSD. „Žádnou jinou nabídku jsem nedostal. Chci se vrátit k tomu, co jsem dělal předtím. Budu učit na Vysoké škole ekonomické na katedře Arts management, kde učím hudební management už několik let. Chci se vrátit do Českého rozhlasu do stanice D-dur. Dále mám svoji agenturu AuraMusica. Nějaká exekutivní funkce na ministerstvu v oblasti kultury by mě docela lákala, ale do politiky už se mi jít nechce,“ řekl pro Echo24 Ilja Šmíd.

Ve vládě skončili i exministři práce Jaroslava Němcová a zemědělství Jiří Milek (oba za ANO). I jejich resorty převzali sociální demokraté. O Němcové se hovoří v souvislosti s předsednictvím správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Jiří Milek se pravděpodobně vrátí do byznysu. Před jmenováním ministrem působil jako generální ředitel zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko, který vyrábí mimo jiné tyčinky Fit nebo křupky Bersi. Když se stal ministrem zemědělství, Úsovsko kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenského fondu. Milek zároveň působí i v Agrární komoře. V letech 2011 až 2014 seděl v představenstvu Agrární komory ČR, vrátil se tam opět v roce 2017. Funkci ministra průmyslu a obchodu skončil i Tomáš Hüner (za ANO). Hüner přišel na ministerstvo z firmy Siemens a celou svou profesní kariéru se pohyboval v energetice a průmyslu.