Vyjednávání o vládě

Finance nebo vnitro? Hamáček s Babišem začínají jednat o křeslech

Vyjednávání o vládě
Finance nebo vnitro? Hamáček s Babišem začínají jednat o křeslech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Boj o sestavování vlády se konečně naplno rozjel. Šéf ANO Andrej Babiš se s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem chystají licitovat o počet křesel pro sociální demokraty. ANO nabízí čtyři, ČSSD chce o jedno víc. Navíc žádá ministerstvo vnitra nebo financí. Schůzka bude dvoustranná a nezúčasní se jí komunisté, ačkoli to někteří zástupci ANO a KSČM naznačovali.

„Požadavky na pět ministerstev, náměstky a změnu celé sněmovny nejsou reálné,“ poznamenal Babiš. Zopakoval, že ANO při jednáních o vládě nabízí sociálním demokratům čtyři resorty, a záleží podle něj na nich, jak se rozhodnou. Kromě řízení pěti resortů sociální demokraté žádají i nového šéfa bezpečnostního výboru ve sněmovně. Tím je nyní poslanec Radek Koten z SPD.

Důležitými mezníky vyjednávání o vládě zůstává 7. duben, kdy pokračuje sjezd ČSSD. Na něm si strana zvolí zbytek vedení. Vnitrostranické referendum, které rozhodne o účasti strany ve vládě, se bude konat až mezi 5. a 9. květnem.

Na dotaz, jak se staví k požadavku ČSSD na řízení resortů financí nebo vnitra, kde se obávají premiérova střetu zájmů, Babiš ve středu pouze uvedl, že o tom bude jednat se sociální demokracií. Za absurdní však pokládá tvrzení, že by byla z jeho strany snaha něco ovlivňovat. „Je to politická objednávka, a kdybych nebyl v politice, tak by to samozřejmě nebylo na stole. Takže někdo si to objednal a teď se s tím stále argumentuje,“ řekl o kauze Čapí hnízdo.

Podpoří celý klub ČSSD případné hlasování o vládě?

Mezi poslanci klubu sociální demokracie ale zůstávají odpůrci vlády s trestně stíhaným Babišem. Vymezují se například poslanci Jaroslav Foldyna či Ondřej Veselý. Podle předsedy klubu Jana Chvojky jsou všichni poslanci členy strany a dá se očekávat, že by měli naslouchat vůli ČSSD, uvedl to ve středu večer v České televizi. A narážel tím na vnitrostranické referendum, které by mělo o účasti ve vládě v květnu rozhodnout.

Do vyjednávání špiček ČSSD s hnutím ANO si „rýpl“ senátor za ČSSD a někdejší prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. „Platí stále usnesení sjezdu ČSSD, že stíhaný Babiš premiérem je zásadní problém? Nebo je to folklór, jak tvrdí Faltýnek?,“ uvedl na Twitteru s narážkou na to, že únorový sjezd sociální demokracie přijal stanovisko, v němž trestně stíhanou osobu ve vládě označil za „zásadní problém.“