Vyšetřování prodeje OKD

Komise k OKD stále čeká na Bakalu. Ten odmítá přijet na výslech, už od srpna

Vyšetřování prodeje OKD
Komise k OKD stále čeká na Bakalu. Ten odmítá přijet na výslech, už od srpna

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Už více než čtvrt roku čeká sněmovní vyšetřovací komise k OKD na klíčového svědka Zdeňka Bakalu. Ten odmítl před komisí vystoupit, protože je prý komise tvořená poslanci ze všech klubů nestranná. Policie může Bakalu předvést pouze v případě, že se bude nacházet na území České republiky. Komisi tak nezbývá nic jiného než počkat na případný výslech do dubna příštího roku, kdy bude muset Poslanecké sněmovně předložit závěrečnou zprávu.

Bývalý majitel OKD Zdeněk Bakala se měl dostavit k výslechu už v polovině srpna, kdy ho vyzvala komise vyšetřující privatizaci černouhelné společnosti. Předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti) se následně obrátil na policii, aby zajistila předvedení Bakaly na výslech. Problémem však je, že se Zdeněk Bakala nezdržuje v České republice a žije ve Švýcarsku.

„Naše žádost trvá v podstatě až do skončení vyšetřovací komise, tedy do 12. dubna příštího roku. V momentě, kdy se policie dozví, že se dotyčný pohybuje na území České republiky, tak ho policie má povinnost zajistit. Poté ho musí do čtyřiadvaceti hodin převézt do Poslanecké sněmovny, kde na něj bude čekat tajemník a členové komise. Pak by přišel na řadu výslech svědka,“ řekl pro Echo24 Lukáš Černohorský.

Zdeněk Bakala se před komisi dostavit nechce kvůli údajné nestrannosti. Žádnou další žádost od komise či policie nedostal. „Jediné předvolání obdržel Zdeněk Bakala 30. července, aby se dostavil a vypovídal před Černohorského komisí. Jak následně Zdeněk Bakala komisi sdělil ve svém dopisu, respektuje právo Poslanecké sněmovny vyšetřovat, co uzná za vhodné, nicméně se obává, že ve vysoce zpolitizovaném prostředí, které kolem šetření panuje, by jeho výpověď byla s velkou pravděpodobností zneužita k dalšímu stupňování politického tlaku na nezávislé rozhodování policie, státního zastupitelství a soudů,“ řekla pro Echo24 Bakalova mluvčí Šárka Samková.

Sněmovní komise nadále pokračuje ve výslechu svědků. V minulém týdnu se tak před poslanci objevil i bývalý předseda sociální demokracie Jiří Paroubek, který byl v době prodeje minoritního podílu ministrem pro místní rozvoj. Neúspěšný kandidát na senátora mluvil před členy komise zejména o vazbách Zdeňka Bakaly na politiky ze stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Paroubek také řekl, že vazby na tehdejšího majitele OKD měl i Bohuslav Sobotka.

Na začátku listopadu zbývalo komisi vyslechnout patnáct svědků. Do dnešního dne pak okolo deseti lidí. Pokud by se Zdeněk Bakala nedostavil k výslechu, neznamenalo by to pro činnost poslanců problém. „Že se pan Bakala nedostaví, je pouze jeho rozhodnutí. My jako vyšetřovací komise jsme dali možnost, aby se vyjádřil. Pokud se mu závěry vyšetřování nebudou líbit, protože tam budou chybět jeho informace, tak je to jeho problém a pouze jeho vina,“ řekl Lukáš Černohorský.

Podle mluvčí Zdeňka Bakaly se však od srpna v jeho rozhodnutí nic nezměnilo a k výslechu klíčového svědka tak zřejmě nedojde. „Od doby, kdy Zdeněk Bakala komisi zaslal své vysvětlení, se nestalo nic, co by změnilo jeho názor, že se nejedná o spravedlivé, nepodjaté a po právní stránce řádně vedené řízení. Od zřízení vyšetřovací komise se někteří její členové netají tím, že o věcech týkajících se OKD, minimálně o působení Zdeňka Bakaly, již mají jasno a rozhodnuto,“ řekla Šárka Samková.

Privatizace OKD

Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.

„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS. Vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 už dříve expremiér Sobotka.

Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.

V minulém volebním období sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.