Finanční správa kontroluje přes 400 firem kvůli korunovým dluhopisům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Finanční správa během druhé poloviny roku 2017 zahájila přes 400 kontrol kvůli kauze korunových dluhopisů. Ta stála současného premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) post v minulém vládním kabinetu. Od daně osvobozené korunové dluhopisy se totiž staly oblíbeným způsobem, jak daňově optimalizovat. Od holdingu Agrofert, který má šéf hnutí ANO nyní „uklizený“ ve svěřenském fondu, jich tehdy Babiš nakoupil za 1,5 miliardy. Ročně mu tak vynášeli asi 90 milionů korun. Finanční úřady nyní podaly kvůli možnému krácení daní 25 trestních oznámení.
Z aktuálního přehledu, který finanční správa zveřejnila na svém webu, vyplývá, že během druhé poloviny roku 2017 úředníci kvůli korunovým dluhopisům provedli 981 místních šetření a zahájili 416 daňových kontrol, z nichž dosud dokončili 64. Přehled finanční správy dále informuje, že kvůli kontrolám bylo podáno 52 dodatečných daňových přiznání. Úřady také doměřily daň z příjmů bezmála za 12,5 milionů korun. Informaci přinesl server iRozhlas.cz.
Finanční správa tak ve svém přístupu ke kontrole korunových dluhopisů výrazně obrátila. Ještě v březnu minulého roku šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček kontroly odmítal s tím, že jejich vydávání bylo v souladu se zákonem. Jenže i kvůli velkému tlaku z Poslanecké sněmovny kontroly začít musely.
Nyní podle informací serveru iRozhlas.cz budou o probíhajících kontrolách úředníci pravidelně informovat. „Přehled budeme vydávat každých šest měsíců,“ uvedla serveru mluvčí úřadu Kateřina Vaidišová.
Díra v zákoně, na které vydělal Babiš
Téma korunových dluhopisů je aktuální od počátku loňského roku, kdy bylo na tehdejšího ministra financí a současného premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) kvůli jejich vydání podáno trestní oznámení. Existuje totiž podezření, že Babiš a tehdy ještě jeho holding Agrofert, je vydal s cílem krátit stát na dani. Korunové dluhopisy byly totiž v té době osvobozené od daně. Na problém s korunovými dluhopisy upozornil jako první server Echo24. Více čtete zde.
Holding Agrofert, který má nyní Babiš „uklizený“ ve svěřenském fondu, jich tehdy vydal tři miliardy kusů. Babiš koupil polovinu z nich a ročně mu tak vynášeli okolo 90 milionů korun. Agrofert nebyl jediný, korunové dluhopisy vydaly stovky firem. Mezi nimi třeba státní podnik ČD Cargo, holding Student Agency podnikatele Radima Jančury nebo realitní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka.
Stát, když v roce 2012 problém s vydávání korunových dluhopisů zaznamenal, zareagoval novelizací. Jenže ta nezačala platit hned, ale až od nového roku. Těsně před tím, než možnost od daně osvobozené dluhopisy vydat ze zákona zmizela, byl velký boom jejich vydávání.
Zjištění přineslo Babišovi řadu politických problémů, sám totiž svoji kampaň staví dlouhodobě na tom, že daně se platit musí. Právě korunové dluhopisy byly jedním z důvodů, který stal Babiše post ministra financí v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD).