Paroubek chce do Senátu

Paroubkův politický comeback: Sobotka ho zařízl, Hamáček mu pomůže

Paroubek chce do Senátu
Paroubkův politický comeback: Sobotka ho zařízl, Hamáček mu pomůže

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Expremiér Jiří Paroubek se znovu snaží o politický comeback. S podporou ČSSD chce jako nezávislý kandidovat na Ostravsku do Senátu. Vedení sociální demokracie dnes rozhodne, zda návrh ostravské ČSSD posvětí. Předseda strany Jan Hamáček už avizoval, že Paroubkovu kandidaturu podpoří. Na rozdíl od bývalého předsedy Bohuslava Sobotky, jenž Paroubkův návrat do ČSSD „zařízl“ loni. Paroubek skončil ve vrcholné politice před osmi lety.

„Probírali jsme okolnosti jeho možné kandidatury. Každý kandidát musí být schválen předsednictvem strany. Budu navrhovat předsednictvu, abychom schválili jeho kandidaturu jako nezávislého s podporou sociální demokracie,“ uvedl Jan Hamáček s tím, že Paroubek má v Ostravě silnou podporu. Má dle Hamáčka ostravským voličům co nabídnout. Že hodlá návrh na jeho kandidatur s podporou ČSSD v pátek hlasovat, potvrdil i ve čtvrtek pro deník Echo24.

Stejně bude hlasovat i místopředseda Martin Netolický. „Náš předseda s panem Paroubkem mluvil a pochopil jsem, že jeho zájem je opravdový. Pan Paroubek může překvapit a oslovit určitou skupinu voličů. Budu hlasovat pro,“ řekl Netolický deníku Echo24. Podobně to vidí i předseda klubu ČSSD Jan Chvojka, podle něhož je třeba povznést se nad staré spory. „Pokud chce Jiří Paroubek pomoct prosazovat sociálně citlivou politiku v Senátu, má dostat šanci,“ uvedl Chvojka pro Echo24.

Není ani vyloučené, že Paroubek bude chtít vstoupit do ČSSD. V květnu uvedl, že to zváží. Předchozí předseda ČSSD a expremiér Bohuslav Sobotka podobné návrhy už loni odmítal. Strana dle něj neměla přijímat lidi, kteří na ni opakovaně útočili.

Jiří Paroubek vrcholnou politiku opustil v roce 2010, kdy po sice vyhraných volbách, ale s minimálním náskokem před druhou nejsilnější ODS, rezignoval na post šéfa strany. Poslancem byl ale až do roku 2013. Poté dvakrát neúspěšně kandidoval se stranou LEV 21 – národní socialisté. Ve sněmovních volbách v roce 2013 získala strana 0,07 procenta a ve volbách do Evropského parlamentu 0,46 procenta. V eurovolbách tehdy kandidoval jako lídr strany.

Topolánkovi se politický comebeck nepodařil

Paroubek není jediný expremiér, který se snaží o politický comeback. Loni na podzim oznámil kandidaturu na prezidenta Mirek Topolánek. Nepostoupil ale do druhého kola volby. Naopak velmi úspěšný návrat si před pět lety „střihl“ expremiér a dnes prezident Miloš Zeman. Po desetileté pauze neúspěšně kandidoval se stranou SPO Zemanovci do sněmovny. O tři roky později ale poprvé vyhrál prezidentské volby. I expremiér Václav Klaus téměř plynule přešel z role předsedy sněmovny do role prezidenta. Do Senátu kandidoval v roce 2010 v Českém Krumlově i expremiér, někdejší šéf ČSSD a bývalý unijní komisař Vladimír Špidla. Postoupil do druhého kola, ale křeslo v horní komoře nezískal.

O jiných expremiérech naopak není téměř slyšet. Například o někdejším předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Ten hodlá až po Novém roce oznámit, jaké jsou jeho další plány poté, co se vzdal poslaneckého křesla, které získal v minulých volbách. Vidět není, až na výjimky ze zpráv souvisejících s někdejším zásahem ozbrojenců na Úřadě vlády, ani expremiér Petr Nečas.

15. června 2018