ČSSD v agónii? Hamáček má zatím podporu, výsledky voleb se budou řešit na sjezdu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Volby pro sociální demokracii nejsou žádná katastrofa a strana si polepšila oproti sněmovním volbám. Tak okomentoval bezprostředně výsledky voleb po sečtení hlasů předseda strany Jan Hamáček. Proti němu však protestují bývalí vlivní členové ČSSD. Nynější předseda však i přes účast ve vládě má podporu svých spolustraníků, rozhodující by pak měl být sjezd, který se uskuteční na jaře příštího roku.
Slabé sněmovní volby a propad v komunálních a senátních volbách. Tristní výsledky se však mohou prohloubit ještě pokračujícími senátními volbami, které budou o víkendu. Socialisté šli do voleb horní komory parlamentu obhajovat 13 postů. V druhém kole však mohou získat maximálně pět křesel.
Strana tak bude mít možnost si výsledky vyříkat v regionech na okresních a krajských konferencích. Ústřední výkonný výbor (ÚVV) sociální demokracie se pak sejde v Hradci Králové 20. října. ÚVV má dokonce pravomoc odvolat neúspěšné lídry přímo na jednání. Výbor by také mohl lídrům strany vzkázat, že strana má vystoupit z vlády Andreje Babiše.
Podle sociálních demokratů se však na schůzi nic dramatického nečeká. „Témat na ÚVV může být spousta, ani o jednom jsem zatím neslyšela a ani jsme se o nich nebavili na grémiu,“ řekla pro Echo24 místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová. Podle předsedy poslaneckého klubu Jana Chvojky by byly obě záležitosti předčasné. „Půl roku po mimořádném sjezdu a pět měsíců před řádným sjezdem by změna vedení nedávala smysl. Stejně tak nemá význam probírat odchod ze současné vlády, když je v ní ČSSD pouhé tři a půl měsíce,“ řekl pro Echo24 Chvojka.
Hodnocení úspěšnosti vedení strany spolu s účastí strany ve vládě Andreje Babiše se tak bude nejdříve řešit až na sjezdu, který bude 1. a 2. března příští rok.
Předseda strany Jan Hamáček navzdory tristnímu výsledku vyzdvihl malé úspěchy. Volby vyhráli socialisté například ve Vyškově, Karviné, Bohumíně č Frýdku-Místku. „Skončit čtvrtí z hlediska mandátů a třetí v postupujících kandidátech do senátu považuji za solidní výsledek a signál, že se ČSSD odrazila ode dna,“ řekl k výsledkům Hamáček.
ČSSD má za sebou debakl
Jeho slova však kontrastují s vyjádřením některých členů sociální demokracie, kteří výsledky komentují negativně. Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard dokonce označil volby za pořádný debakl.
„Byl to debakl a pořádný. Nemá cenu si nic nalhávat. Přitom postup léčby nebyl tak náročný. Držet se základních mantinelů svoboda, demokracie, solidarita a prosperita. Namísto toho jsme se zejména intenzivně opalovali. Tu jsme z toho rudli, proháněli se s motorkářským gangem z divokého východu, nechávali jsme se obdivovat východními trolly na facebooku a tancovali hradní častušku, občas někdo zhnědnul a s vervou se pustil do cikánů a jiných nepřizpůsobivých individuí, obdivoval se autoritářským vůdcům a dštil síru na tu prokletou Evropskou unii. Prostě, aby se v tom čert vyznal, natožpak chudák volič,“ řekl Josef Bernard.
S kritikou také přišel bývalý ministr zdravotnictví a zvolený zastupitel v Bohumíně Svatopluk Němeček. „Je jasné, že vstup do vlády s Andrejem Babišem byl tragický omyl. Je čas to rychle ukončit. I když je půl hodiny po dvanácté,“ napsal na svém Twitteru.
Proti vstupu do vlády se nejvíce ozývali členové senátorského klubu v čele s předsedou horní komory Milanem Štěchem. Zpackané volby Štěcha přímo zasáhnou, protože ztratí své místo šéfa Senátu, tedy druhého nejvyššího ústavního činitele. Předseda senátorského klubu Petr Vícha, který postoupil do druhého kola voleb, však nebude na schůzi ústředního výboru strany navrhovat žádné změny. „Na jaře bude sjezd. Něco měnit ve vedení teď nemá smysl. Do vlády jsme jít neměli ale když už tam jsme a vláda má důvěru, tak nemá smysl dělat zbrklé kroky,“ řekl Petr Vícha pro Echo24.
Sociální demokracie ztratila od minulých voleb polovinu obecních zastupitelů. V senátů obhajovala strana třináct mandátů, do druhého kola však postoupilo pět zástupců, z toho dva z prvního místa.