Vyvlastnění majetku na Kubě

Trump otevřel stavidla žalob proti Havaně. ExxonMobile jde po krku státní Cuba-Petróleo

Vyvlastnění majetku na Kubě
Trump otevřel stavidla žalob proti Havaně. ExxonMobile jde po krku státní Cuba-Petróleo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americký ropný koncern ExxonMobil zažaloval u soudu v USA kubánskou státní společnost Cuba-Petróleo (Cupet) a kubánskou korporaci Cimex kvůli tomu, že kubánská vláda v 60. letech vyvlastnila majetek firmy Standard Oil, předchůdkyně Exxonu. Podání žaloby podle agentury Reuters umožnil americký prezident Donald Trump, který na rozdíl od svých předchůdců v nejvyšším úřadu přestal blokovat část amerického zákona z roku 1996.

ExxonMobil požaduje u amerického federálního soudu po dvou kubánských společnostech 280 milionů dolarů (6,4 miliardy Kč) za zabavenou rafinerii, benzinové stanice a další majetek, který znárodnila dřívější kubánská komunistická vláda Fidela Castra.

Podání žaloby na zahraniční firmy kvůli americkému majetku zabavenému v 60. letech kubánským režimem umožňuje americkým občanům od letošního 2. května takzvaný Helmsův-Burtonův zákon z roku 1996. Předchozí američtí prezidenti příslušný oddíl tohoto zákona dosud každý půlrok zablokovali kvůli kritice řady zemí a také kvůli obavám, že by spustili v USA vlnu žalob, a zahltili tak americké soudy.

Trumpův postup kritizovala letos Evropská unie, Kanada i další země, které tvrdí, že takové žaloby jsou v rozporu s mezinárodním právem. Chtějí si proto stěžovat i u Světové obchodní organizace (WTO). ExxonMobil je první velkou firmou, která možnosti využila a žalobu podala už ve čtvrtek.

Už ve čtvrtek ale také podle agentury Reuters podali žalobu dva Američané kubánského původu, kteří požadují odškodnění po firmě Carnival Cruise Lines za to, že majetek zkonfiskovaný před lety kubánskou vládou využívá. Tato americko-britská firma sídlící na Floridě používá pro osobní námořní přepravu mimo jiné přístav v Havaně. Žalobu na ni podal u soudu v Miami Američan Mickael Behn, jehož kubánskému dědečkovi Castrova vláda zabavila v roce 1960 firmu Havana Docks Company.

Právník firmy Carnival George Fowler ale tvrdí, že taková žaloba nemá šanci uspět. Podle něj Helmsův-Burtonův zákon chrání před nároky na odškodnění komerční aktivity na Kubě, pro něž mají firmy povolení od amerických úřadů. A společnost Carnival má povolení od amerického ministerstva financí.

„Nebylo záměrem Helmsova-Burtonova zákona postihovat americké firmy s legálním podnikáním na Kubě,“ řekl tento týden americkému deníku The New York Times právník Fowler, který se na zákoně z roku 1996 podílel.

,

5. května 2019